וייאטנם וקמבודיה הן שתיים מתוך שלוש מדינות המכונות 'הודו-סין'.

וייאטנם, הרפובליקה הסוציאליסטית, נולדה מהאפר של מלחמת וייאטנם, כאשר הצפון והדרום התאחדו למדינה אחת והאנוי הוכרזה הבירה. מאז חלפו למעלה מ-20 שנה ומדינה זו פתחה את שעריה למערב. וייאטנם שופעת באתרי טבע מרהיבים, נופים נפלאים ואוכלוסייה צבעונית ומרתקת. הרחק מאתרי התיירות, בצפון מערב, נמצאים בני המיעוטים האתניים הססגוניים, אליהם נגיע כאשר נעלה אל סאפה.

קמבודיה היא מדינה המנסה להתאושש משלטון האימים של הקמר רוז' בשנות ה-70 של המאה הקודמת, ועדויות ניראות בעיר הבירה פנום פן. את עיקר שהותנו בקמבודיה נקדיש לאחד מ'פלאי המזרח': מקדשי אנגקור החבויים בלב הג'ונגל.

 

מדוע לטייל עם איילה גיאוגרפית בוייאטנם וקמבודיה

 

כי טסים מפנום פן לסיאם ריפ במקום לנסוע נסיעה מייגעת - בכדי להבטיח זמן טיול מקסימלי באתרים המופיעים בתכנית, אנו בוחרים לטוס בטיסת פנים בקמבודיה ונמנעים מנסיעה של 7 שעות שגוזלת יום טיול מלא.

כי לא נדחסים ברכבת בנסיעות לילה עם ארבעה נוסעים לסאפה - רק אצלנו הנסיעה לצפון באוטוסטרדה החדשה, ולינה במלונות מצוינים במקום ברכבת.

כי המלונות - בטאב המלונות מופיעה רשימת המלונות המוצעת לטיול בוייאטנם וקמבודיה. אנו מצרפים לא רק את הקישור הרשמי של המלון, שם תמיד התמונה נראית מצויינת.... אלא גם קישור לאתר טריפ אדוויזור, בו כתובה התרשמות מטיילים אחרים מאיכות המלון. 

 

סוג הטיול: טיול עומק גיאוגרפי 
........................................................ 
דרגת קושי: קלה
........................................................ 
קהל היעד: בוגרים
........................................................ 
עונות מומלצות:
חורף, אביב


טיול מאורגן לוייאטנם וקמבודיה - דלתת המקונג ופלאי אנגקור, 16 יום


   

ימים 2-1 > טיסות בינלאומיות תל אביב–האנוי

נצא בטיסת לילה  להאנוי (Hanoi), אליה נגיע למחרת בערב. לאחר איסוף המזוודות נעבור למלון במרכז העיר. לינה בהאנוי.

 

יום 3 > האנוי המלכותית והממלכתית, עירו של הו צ'י מין "ההרצל של הויאטנמים"

נקדיש את היום להאנוי, בירת וייטנאם. זו עיר קולוניאלית שבנייניה המרשימים הם עדות להשפעה הצרפתית ולתקופה הידועה בפאר שלה. זו גם עירו של הו צ'י מין, האיש שעורר את הלאומנות הוייאטנמית שדוכאה על ידי הצרפתים, והנהיג את המאבק בהם עם תום מלחמת העולם ה-2. נצא לסיור באתריה המרכזים וברחובותיה ההומים: נבקר במתחם המאוזוליאום הענק של הו צ'י מין (Ho Chi Minh Maosoleum), מייסדה ומנהיגה של וייטנאם, ובביתו של הו צ'י מין כשהיה ראש הממשלה וכשפרש וגר ליד המוסדות המשפיעים והיה חלק "מהמטבחון המדיני-צבאי" שלה. נבקר אף בפגודת העמוד האחד (One Pillar Pagoda), שנמצא כלוא בתוך המתחם הגדול. נמשיך אל מקדש הספרות הקונפוציוניסטי (Litherture Tample) הנאה, בו למדו דורות של מלומדים את תורת המינהל ועקרונות הפילוסופיה של קונפוציוס, לצד מקצועות כרפואה, כלכלה, עריכת דין ועוד. נבקר במוזיאון האתנוגרפי הגדול (Ethnology Museum), המציג את אורחות חייהם של 54 המיעוטים האתניים של וייאטנם, כולל הקבוצה של הוייאט, שהיא הרוב במדינה. זהו אחד המוזיאונים האתנוגרפיים העשירים בדרום-מזרח  אסיה! לקראת ערב נצא למסע אופני סייקלו דרך רחובותיה המרכזיים של העיר, ונהנה מהשווקים התוססים. ארוחת ערב ולינה בהאנוי. 

  

יום 4 > שייט במפרץ בו השתוללו הדרקונים ויצרו תצורות סלע מקסימות – מפרץ האלונג הקסום

לאחר ארוחת בוקר נצא בנסיעה אל מפרץ האלונג (Halong). זה הוא אחד מאתרי הנוף היפים והמפורסמים של וייאטנם ואחד משבעת פלאי עולם. מימיו הצלולים של המפרץ מנוקדים באלפי איים/סלעים, שמבצבצים מן המים בשלל צורות, ובהם נקיקים ומערות קארסטיים. עם הגיענו לנמל, נעלה לשייט קסום במי המפרץ של 24 שעות, הכולל גם ביקור במערה קארסטית, שייט בקייאקים (בעונות מסוימות), ופינוקים על הסיפון כמו שיעור טאי צ'י. נאכל ארוחת צהריים וערב ונלון על הספינה במפרץ האלונג. 

  

טיולים מאורגנים לויאטנם וקמבודיה טיול לויאטנם וקמבודיה טיול מאורגן לויאטנם וקמבודיה

       צילום: מוטי בלושטיין

 

יום 5 > המשך השייט המענג וחזרה להאנוי

נתעורר לבוקר נפלא על הספינה במפרץ האלונג, נערוך תרגילי טאי צ'י על הסיפון, נאכל ארוחת בוקר קלה, נבקר בכפר מקומי ובעודנו שטים לנמל נסעד ארוחת ברנץ'. לאחר סיום השייט נחזור אל האוטובוס ניסע חזרה להאנוי. בערב נצא לתיאטרון בובות המים המפורסם. ארוחת ערב ולינה בהאנוי.

 

יום 6 > נסיעה אל שוק יום א' בבאק הא, אליה נוהרים בני המיעוטים הגרים באזור לקנות תאו

הבוקר ניסע בכביש החדש(!) צפונה אל שוק יום א' המפורסם בבאק הא (Bac Ha), המרכז מספר קבוצות של מיעוטים אתניים שחיים לאורך הנהר האדום. המיעוטים השונים גאים מאוד בהשתייכותם לקבוצה האתנית שלהם, ושומרים על ההפרדה בעזרת סממנים חיצוניים, כלבוש, תכשיטים, קליעת השיער או גילוחו ועוד. קרוב לוודאי שנתקל בשוק וביומיים הקרובים בבני ה'מונג הצבעוני' או 'המונג השחור', בבני התאי הכהים או הלבנים, בבני הדזאו ובבני הלו לאי, המגיעים לשוק זה כל יום ראשון. בתום הסיור בשוק נמשיך בנסיעה אל סאפה (Sapa) – עיר נופש ידועה, שנבנתה תחת השלטון הצרפתי למנוחה והבראה של קציני הצבא ואנשי הפקידות הבכירים, דרך נופיה הירוקים של צפון וייאטנם. ארוחת ערב ולינה בסאפה.

 
יום 7 > טיולים רגליים בין הכפרים והטרסות של האורז בהרי הצפון

לאחר ארוחת בוקר נבקר בכפרם של בני שבט ה'מונג הצבעוני' (Hmong), נהלך בין טרסות האורז המדורגות והמרשימות, ניכנס לכפרים ונראה את עבודות היד המיוחדות למקום. בערב נסתובב ברחובות התוססים של סאפה על שפע הסחורות המוצגות בידי שבטי המקום. ארוחת ערב ולינה בסאפה.

 
יום 8 > ביקור בכפרי ה'מונג השחור' וה'גיאיי' – חוויה נהדרת, ונסיעה אל האנוי

לאחר ארוחת בוקר ניסע לסיור רגלי בכפריהם של בני שבט ה'מונג השחורים' (Black Hmong), התאי האדום (Red Tai) וה'גיאיי' (Giay) ונכיר עוד ממגוון שבטי האזור, מאפייניהם ואורחות חייהם. נחזור בנסיעה להאנוי, בה נאכל ארוחת ערב ונלון.

 
יום 9 > אל מרכז ויטנאם: דנאנג והוי אן הציורית

עם בוקר נצא בטיסה לדא נאנג (Denang) שבמרכז וייאטנם, שהיתה גם קו ההפרדה בין הצפון והדרום (קו רוחב 17) שהאו"ם היתווה בועידת ז'נבה שדנה בסיומה של המלחמה הוייאטנמית ה-1 עם הצרפתים. הם העריכו שהצפוניים מבקשים לקיים מדינה קומוניסטית בראשותו של הו צ'י מין, והדרומיים מדינה קיסרית תחת הקיסר באו דאי, השליט האחרון של שושלת נגויין. זו היתה זירת קרבות גדולה במלחמת וייאטנם ה-2 ונקודת נחיתת האמריקאים בשנות ה-60 וה-70 וכאן הם התקבלו בברכות ובפרחים! עם הנחיתה ניסע לביקור במוזיאון הצ'אם (Cham Museum), הממלכה הקדומה שהתקיימה כאן מהמאה ה-2 עד כמעט ההיסטוריה המודרנית, והשפיעה על הממלכה הקמרית שנראה את שרידיה המפוארים באנגקור. ניסע אל הוי אן (Hoi An) - עיר ציורית, שהייתה בעבר עיר נמל חשובה של סוחרים סיניים ויפנים, והיא כיום אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. נבקר בגשר היפני, בבית הקהילה של פוקיאן, באחד מבתי הסוחרים השמורים ונשוטט להנאתנו בסמטאות הציוריות ובחנויות. ארוחת ערב ולינה בהוי אן.

 
יום 10 > בירת הקיסרות העתיקה הואה

בבוקר נעזוב את הוי אן היפה וניסע בדרך חוף יפהפייה, המשקיפה על הים וההרים המוריקים אל הואה (Hue) – אחת מערי הבירה בתחומי וייאטנם של הממלכה הסינית, ששלטה כאן עד המאה ה-10, והמשיכה באותה מסורת עד 1945. הקיסר האחרון עבר לסייגון (הו צ'י מין סיטי היום) רק במאה ה-20, עם עליית המתח עם הצפון. נבקר בקברי הקיסרים המרשימים (Nguyn Tombs), ניכנס למצודה הגדולה בה ניצב הארמון המלכותי של שושלת נגויין (העיר האסורה Fobbiden City); נעלה כדי להשקיף עליו ונראה כיצד הוא נפגע קשות במתקפת הטאט במלחמת וייטנאם ה-2. נאכל ארוחת ערב ונלון לינה בהואה.

 
יום 11 > נוסעים דרומה, אל סייגון (הו צ'י מין סיטי) הבירה הכלכלית ודגל הקפיטליזם

לאחר ארוחת הבוקר ניסע אל שדה התעופה של הואה ונטוס לסייגון (Saigon, Ho Chi Minh City). זוהי העיר המודרנית והמתקדמת והעשירה ביותר בוייאטנם, ולמרות זאת ניתן עדיין להבחין ברחובותיה בעדויות לשלטון הקולוניאלי הצרפתי. נטייל בה ונראה את קתדרלת נוטרדאם (Notredam Church), נכנס לבניין הדואר המרכזי שנבנה על ידי בונה מגדל אייפל בפריז, נבקר במוזיאון המלחמה (The War Museum), ונסיים בשוק הלילה הצבעוני. ארוחת ערב ולינה בהו צ'י מין סיטי.

 

ימים 13-12 > מדרימים לתרבות המים הגדולה שבדלתת המקונג

בבוקר נצא לטיול בן יומיים בדלתת נהר המקונג (Makong Delta), המנקז את הרמה הטיבטית המזרחית ויורד ומשקה את מיאנמר, לאוס ותאילנד, חוצה את קמבודיה ונשפך את ים סין הדרומי בתחומי וייאטנם. כאן התרגלו המקומיים לחיות על המים ומהמים, ולהתחשב בהם ולהתפלל שהנהר יחזיר טובה ויהיה טוב לתושבים. נטייל נשוט דרך כפרים ציוריים, שדות אורז מוצפים ואפילו חוות תנינים. נשוט על זרועות נהר המקונג האדירות, בתעלות הצרות המסתעפות ממנו בנוף ציורי של צמחיית מנגרובים. נבקר במפעלים ביתיים ומשפחתיים להכנת נייר אורז וממתקים ונראה את הבוסתנים של עצי הפרי הטרופיים, הגדלים על שפת הנהר. נהנה מהפירות הטרופיים ולא נסולק מגן העדן. אם יוותר לנו זמן נבקר במקדש של הדת החדשה – דת הקאו דאי. ארוחת ערב ולינה בקאן טו (Can Tho), העיר הגדולה באזור השוכנת ממש על גדות נהר המקונג.

ביום השני של הטיול בדלתה נתחיל לשוט אל השוק הצף של קאי ראנג (Cai Rang) על המקונג. פה נוכל לראות את מלאכת המסחר על המים במיטיבה: הסוחרים מציגים את מרכולתם על תורן גבוה, המוכרים הסיטונאים וקונים בעלי חנויות באים לקנות ירקות, פירות ואורז, והקיוסק המקומי עובר בין כולם ומציע שתיה קלה וחטיפים. נמשיך בנסיעה בדלתה עד לצ'או דוק (Chau Doc) – עיירת הגבול עם קמבודיה, עדיין בתחומי הדלתה של המקונג. נמשיך משם בשייט דרך כפר דייגים, הגרים בבתים צפים ומגדלים דגים בבריכות צפות, ודרך כפר של בני הצ'אם, צאצאיה של הממלכה הגדולה שהתקיימה כאן במאות ה-8–12/13 והיוו מתחרים לממלכת הקמר הקמבודית וממלכת איותאיה התאית, שהתאסלמו אחרי המאה ה-12. ארוחת ערב ולינה בצ'או דוק.

 


יום 14 > חוצים את הגבול לקמבודיה בשייט אל הבירה הקמבודית פנום פן

היום ניפרד מוייאטנם ונשוט במעלה נהר המקונג אל פנום פן (Phnom Penh), בירת קמבודיה; השייט מאפשר לראות את עורק המסחר החשוב בין שתי בין הארצות ואת החיים על שפת הנהר ובו. עם הגיענו לעיר פנום פן, נצא לסיור באתריה המרכזיים: ארמון המלך ופגודת הכסף שבתוכו (King Palace And The Silver Pagoda) שמשמש את המלך הנוכחי עד היום, ועוד אתרים, כמו מוזיאון טול סלנג (Toul Sieng) בית ספר שהפך למחנה עינויים – אתר המתעד את סיפורם העצוב של בני העם הקמבודי בימיו של פול פוט. לקראת ערב נטוס אל העיירה סיאם ריפ (Siem Reap), השוכנת ליד בירת ממלכת הקמר הקדומה – אנגקור. בשנים בהן הייתה העיר נטושה, השתלטו עצי הג'ונגל על המקדשים והאזור נחשף מחדש בחפירות ארכיאולוגיות מרתקות. ארוחת ערב ולינה בסיאם ריפ.

 
יום 15 > פאר היצירה של ממלכת אנגקור

נצא ליום של סיורים במקדשי אנגקור (Angkor) ובראשם המפורסם במקדשים – אנגקור ואט – מקור המשיכה העיקרי של קמבודיה. מקדשים אלה מסמלים את הפאר והעוצמה שהיו נחלתה של קמבודיה בין המאות ה-9–13. המבנים מציגים ארכיטקטורה מופלאה עם פסלים ותבליטים, המהווים יצירות אומנות מרשימות ומקור מידע חשוב ביותר על חיי היום יום של אותה תקופה. נפתח את הביקור במקדש הגדול של אנגקור ואט, פאר היצירה הקמרית, נמשיך אל המקדשים שסביבו והבמות הטכסיות, ונכיר את ההיסטוריה של ממלכת הקמר ואת השינויים שחלו בדתה מהינדואיזם לבודהיזם ואת הסיפורים המרתקים על מלכיהם שהיו לאלים. אחר הצהרים נטייל בשווקי העיירה, גם בשוק האוכל וגם בשוק המזכרות והביגוד וה.. (כל מה שאתם חולים עליו). בערב נצא למופע של התרבות הקמבודית – ריקוד האפסארה המפורסם. ארוחת ערב ולינה בסיאם ריפ.

 
ימים 16–17 > העיר שבתוך העיר ומקדשה המרכזי – מקדש הבאיון עם פרצופי הבודהא הרבים, וטיסות חזרה לישראל

לאחר ארוחת הבוקר נמשיך את הביקור במקדשי אנגקור: נפתח בשער הדרומי של אנגקור טהום (Angkor Tohm), שהיא שער אל העיר בתוך העיר אנגקור, שנבנתה במאה ה-13, עת היתה הממלכה הקמרית בודהיסטית. למקדש המרכזי של אנגקור טהום – מקדש באיון 54 מגדלים, כשלכל אחד 4 פרצופי ענק מחייכים של בודהא (עשו חשבון כמה פרצופים יש..), המישירים מבט אל המטייל בכל אשר יפנה. נמשיך אל מרפסת הפילים שבקומפלקס המלכותי ונסיים באחד משיאי עתיקות אנגקור: מקדש תא פרום (Ta Prom) שנותר מכוסה בחלקו בג'ונגל כפי שמצאוהו החוקרים. אחר הצהרים ניסע לשדה התעופה כדי לטוס בטיסות בינלאומיות לישראל. הנחיתה בישראל בבוקר היום ה-17. 

  

יתכנו שינויים במסלול עקב הטיסות, מזג האויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך לטובת הטיול.

    מסלול

וייאטנם וקמבודיה הן שתיים מתוך שלוש מדינות המכונות 'הודו-סין'.

וייאטנם, הרפובליקה הסוציאליסטית, נולדה מהאפר של מלחמת וייאטנם, כאשר הצפון והדרום התאחדו למדינה אחת והאנוי הוכרזה הבירה. מאז חלפו למעלה מ-20 שנה ומדינה זו פתחה את שעריה למערב. וייאטנם שופעת באתרי טבע מרהיבים, נופים נפלאים ואוכלוסייה צבעונית ומרתקת. הרחק מאתרי התיירות, בצפון מערב, נמצאים בני המיעוטים האתניים הססגוניים, אליהם נגיע כאשר נעלה אל סאפה.

קמבודיה היא מדינה המנסה להתאושש משלטון האימים של הקמר רוז' בשנות ה-70 של המאה הקודמת, ועדויות ניראות בעיר הבירה פנום פן. את עיקר שהותנו בקמבודיה נקדיש לאחד מ'פלאי המזרח': מקדשי אנגקור החבויים בלב הג'ונגל.

 

מדוע לטייל עם איילה גיאוגרפית בוייאטנם וקמבודיה

 

כי טסים מפנום פן לסיאם ריפ במקום לנסוע נסיעה מייגעת - בכדי להבטיח זמן טיול מקסימלי באתרים המופיעים בתכנית, אנו בוחרים לטוס בטיסת פנים בקמבודיה ונמנעים מנסיעה של 7 שעות שגוזלת יום טיול מלא.

כי לא נדחסים ברכבת בנסיעות לילה עם ארבעה נוסעים לסאפה - רק אצלנו הנסיעה לצפון באוטוסטרדה החדשה, ולינה במלונות מצוינים במקום ברכבת.

כי המלונות - בטאב המלונות מופיעה רשימת המלונות המוצעת לטיול בוייאטנם וקמבודיה. אנו מצרפים לא רק את הקישור הרשמי של המלון, שם תמיד התמונה נראית מצויינת.... אלא גם קישור לאתר טריפ אדוויזור, בו כתובה התרשמות מטיילים אחרים מאיכות המלון. 

 

סוג הטיול: טיול עומק גיאוגרפי 
........................................................ 
דרגת קושי: קלה
........................................................ 
קהל היעד: בוגרים
........................................................ 
עונות מומלצות:
חורף, אביב


טיול מאורגן לוייאטנם וקמבודיה - דלתת המקונג ופלאי אנגקור, 16 יום


   

ימים 2-1 > טיסות בינלאומיות תל אביב–האנוי

נצא בטיסת לילה  להאנוי (Hanoi), אליה נגיע למחרת בערב. לאחר איסוף המזוודות נעבור למלון במרכז העיר. לינה בהאנוי.

 

יום 3 > האנוי המלכותית והממלכתית, עירו של הו צ'י מין "ההרצל של הויאטנמים"

נקדיש את היום להאנוי, בירת וייטנאם. זו עיר קולוניאלית שבנייניה המרשימים הם עדות להשפעה הצרפתית ולתקופה הידועה בפאר שלה. זו גם עירו של הו צ'י מין, האיש שעורר את הלאומנות הוייאטנמית שדוכאה על ידי הצרפתים, והנהיג את המאבק בהם עם תום מלחמת העולם ה-2. נצא לסיור באתריה המרכזים וברחובותיה ההומים: נבקר במתחם המאוזוליאום הענק של הו צ'י מין (Ho Chi Minh Maosoleum), מייסדה ומנהיגה של וייטנאם, ובביתו של הו צ'י מין כשהיה ראש הממשלה וכשפרש וגר ליד המוסדות המשפיעים והיה חלק "מהמטבחון המדיני-צבאי" שלה. נבקר אף בפגודת העמוד האחד (One Pillar Pagoda), שנמצא כלוא בתוך המתחם הגדול. נמשיך אל מקדש הספרות הקונפוציוניסטי (Litherture Tample) הנאה, בו למדו דורות של מלומדים את תורת המינהל ועקרונות הפילוסופיה של קונפוציוס, לצד מקצועות כרפואה, כלכלה, עריכת דין ועוד. נבקר במוזיאון האתנוגרפי הגדול (Ethnology Museum), המציג את אורחות חייהם של 54 המיעוטים האתניים של וייאטנם, כולל הקבוצה של הוייאט, שהיא הרוב במדינה. זהו אחד המוזיאונים האתנוגרפיים העשירים בדרום-מזרח  אסיה! לקראת ערב נצא למסע אופני סייקלו דרך רחובותיה המרכזיים של העיר, ונהנה מהשווקים התוססים. ארוחת ערב ולינה בהאנוי. 

  

יום 4 > שייט במפרץ בו השתוללו הדרקונים ויצרו תצורות סלע מקסימות – מפרץ האלונג הקסום

לאחר ארוחת בוקר נצא בנסיעה אל מפרץ האלונג (Halong). זה הוא אחד מאתרי הנוף היפים והמפורסמים של וייאטנם ואחד משבעת פלאי עולם. מימיו הצלולים של המפרץ מנוקדים באלפי איים/סלעים, שמבצבצים מן המים בשלל צורות, ובהם נקיקים ומערות קארסטיים. עם הגיענו לנמל, נעלה לשייט קסום במי המפרץ של 24 שעות, הכולל גם ביקור במערה קארסטית, שייט בקייאקים (בעונות מסוימות), ופינוקים על הסיפון כמו שיעור טאי צ'י. נאכל ארוחת צהריים וערב ונלון על הספינה במפרץ האלונג. 

  

טיולים מאורגנים לויאטנם וקמבודיה טיול לויאטנם וקמבודיה טיול מאורגן לויאטנם וקמבודיה

       צילום: מוטי בלושטיין

 

יום 5 > המשך השייט המענג וחזרה להאנוי

נתעורר לבוקר נפלא על הספינה במפרץ האלונג, נערוך תרגילי טאי צ'י על הסיפון, נאכל ארוחת בוקר קלה, נבקר בכפר מקומי ובעודנו שטים לנמל נסעד ארוחת ברנץ'. לאחר סיום השייט נחזור אל האוטובוס ניסע חזרה להאנוי. בערב נצא לתיאטרון בובות המים המפורסם. ארוחת ערב ולינה בהאנוי.

 

יום 6 > נסיעה אל שוק יום א' בבאק הא, אליה נוהרים בני המיעוטים הגרים באזור לקנות תאו

הבוקר ניסע בכביש החדש(!) צפונה אל שוק יום א' המפורסם בבאק הא (Bac Ha), המרכז מספר קבוצות של מיעוטים אתניים שחיים לאורך הנהר האדום. המיעוטים השונים גאים מאוד בהשתייכותם לקבוצה האתנית שלהם, ושומרים על ההפרדה בעזרת סממנים חיצוניים, כלבוש, תכשיטים, קליעת השיער או גילוחו ועוד. קרוב לוודאי שנתקל בשוק וביומיים הקרובים בבני ה'מונג הצבעוני' או 'המונג השחור', בבני התאי הכהים או הלבנים, בבני הדזאו ובבני הלו לאי, המגיעים לשוק זה כל יום ראשון. בתום הסיור בשוק נמשיך בנסיעה אל סאפה (Sapa) – עיר נופש ידועה, שנבנתה תחת השלטון הצרפתי למנוחה והבראה של קציני הצבא ואנשי הפקידות הבכירים, דרך נופיה הירוקים של צפון וייאטנם. ארוחת ערב ולינה בסאפה.

 
יום 7 > טיולים רגליים בין הכפרים והטרסות של האורז בהרי הצפון

לאחר ארוחת בוקר נבקר בכפרם של בני שבט ה'מונג הצבעוני' (Hmong), נהלך בין טרסות האורז המדורגות והמרשימות, ניכנס לכפרים ונראה את עבודות היד המיוחדות למקום. בערב נסתובב ברחובות התוססים של סאפה על שפע הסחורות המוצגות בידי שבטי המקום. ארוחת ערב ולינה בסאפה.

 
יום 8 > ביקור בכפרי ה'מונג השחור' וה'גיאיי' – חוויה נהדרת, ונסיעה אל האנוי

לאחר ארוחת בוקר ניסע לסיור רגלי בכפריהם של בני שבט ה'מונג השחורים' (Black Hmong), התאי האדום (Red Tai) וה'גיאיי' (Giay) ונכיר עוד ממגוון שבטי האזור, מאפייניהם ואורחות חייהם. נחזור בנסיעה להאנוי, בה נאכל ארוחת ערב ונלון.

 
יום 9 > אל מרכז ויטנאם: דנאנג והוי אן הציורית

עם בוקר נצא בטיסה לדא נאנג (Denang) שבמרכז וייאטנם, שהיתה גם קו ההפרדה בין הצפון והדרום (קו רוחב 17) שהאו"ם היתווה בועידת ז'נבה שדנה בסיומה של המלחמה הוייאטנמית ה-1 עם הצרפתים. הם העריכו שהצפוניים מבקשים לקיים מדינה קומוניסטית בראשותו של הו צ'י מין, והדרומיים מדינה קיסרית תחת הקיסר באו דאי, השליט האחרון של שושלת נגויין. זו היתה זירת קרבות גדולה במלחמת וייאטנם ה-2 ונקודת נחיתת האמריקאים בשנות ה-60 וה-70 וכאן הם התקבלו בברכות ובפרחים! עם הנחיתה ניסע לביקור במוזיאון הצ'אם (Cham Museum), הממלכה הקדומה שהתקיימה כאן מהמאה ה-2 עד כמעט ההיסטוריה המודרנית, והשפיעה על הממלכה הקמרית שנראה את שרידיה המפוארים באנגקור. ניסע אל הוי אן (Hoi An) - עיר ציורית, שהייתה בעבר עיר נמל חשובה של סוחרים סיניים ויפנים, והיא כיום אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. נבקר בגשר היפני, בבית הקהילה של פוקיאן, באחד מבתי הסוחרים השמורים ונשוטט להנאתנו בסמטאות הציוריות ובחנויות. ארוחת ערב ולינה בהוי אן.

 
יום 10 > בירת הקיסרות העתיקה הואה

בבוקר נעזוב את הוי אן היפה וניסע בדרך חוף יפהפייה, המשקיפה על הים וההרים המוריקים אל הואה (Hue) – אחת מערי הבירה בתחומי וייאטנם של הממלכה הסינית, ששלטה כאן עד המאה ה-10, והמשיכה באותה מסורת עד 1945. הקיסר האחרון עבר לסייגון (הו צ'י מין סיטי היום) רק במאה ה-20, עם עליית המתח עם הצפון. נבקר בקברי הקיסרים המרשימים (Nguyn Tombs), ניכנס למצודה הגדולה בה ניצב הארמון המלכותי של שושלת נגויין (העיר האסורה Fobbiden City); נעלה כדי להשקיף עליו ונראה כיצד הוא נפגע קשות במתקפת הטאט במלחמת וייטנאם ה-2. נאכל ארוחת ערב ונלון לינה בהואה.

 
יום 11 > נוסעים דרומה, אל סייגון (הו צ'י מין סיטי) הבירה הכלכלית ודגל הקפיטליזם

לאחר ארוחת הבוקר ניסע אל שדה התעופה של הואה ונטוס לסייגון (Saigon, Ho Chi Minh City). זוהי העיר המודרנית והמתקדמת והעשירה ביותר בוייאטנם, ולמרות זאת ניתן עדיין להבחין ברחובותיה בעדויות לשלטון הקולוניאלי הצרפתי. נטייל בה ונראה את קתדרלת נוטרדאם (Notredam Church), נכנס לבניין הדואר המרכזי שנבנה על ידי בונה מגדל אייפל בפריז, נבקר במוזיאון המלחמה (The War Museum), ונסיים בשוק הלילה הצבעוני. ארוחת ערב ולינה בהו צ'י מין סיטי.

 

ימים 13-12 > מדרימים לתרבות המים הגדולה שבדלתת המקונג

בבוקר נצא לטיול בן יומיים בדלתת נהר המקונג (Makong Delta), המנקז את הרמה הטיבטית המזרחית ויורד ומשקה את מיאנמר, לאוס ותאילנד, חוצה את קמבודיה ונשפך את ים סין הדרומי בתחומי וייאטנם. כאן התרגלו המקומיים לחיות על המים ומהמים, ולהתחשב בהם ולהתפלל שהנהר יחזיר טובה ויהיה טוב לתושבים. נטייל נשוט דרך כפרים ציוריים, שדות אורז מוצפים ואפילו חוות תנינים. נשוט על זרועות נהר המקונג האדירות, בתעלות הצרות המסתעפות ממנו בנוף ציורי של צמחיית מנגרובים. נבקר במפעלים ביתיים ומשפחתיים להכנת נייר אורז וממתקים ונראה את הבוסתנים של עצי הפרי הטרופיים, הגדלים על שפת הנהר. נהנה מהפירות הטרופיים ולא נסולק מגן העדן. אם יוותר לנו זמן נבקר במקדש של הדת החדשה – דת הקאו דאי. ארוחת ערב ולינה בקאן טו (Can Tho), העיר הגדולה באזור השוכנת ממש על גדות נהר המקונג.

ביום השני של הטיול בדלתה נתחיל לשוט אל השוק הצף של קאי ראנג (Cai Rang) על המקונג. פה נוכל לראות את מלאכת המסחר על המים במיטיבה: הסוחרים מציגים את מרכולתם על תורן גבוה, המוכרים הסיטונאים וקונים בעלי חנויות באים לקנות ירקות, פירות ואורז, והקיוסק המקומי עובר בין כולם ומציע שתיה קלה וחטיפים. נמשיך בנסיעה בדלתה עד לצ'או דוק (Chau Doc) – עיירת הגבול עם קמבודיה, עדיין בתחומי הדלתה של המקונג. נמשיך משם בשייט דרך כפר דייגים, הגרים בבתים צפים ומגדלים דגים בבריכות צפות, ודרך כפר של בני הצ'אם, צאצאיה של הממלכה הגדולה שהתקיימה כאן במאות ה-8–12/13 והיוו מתחרים לממלכת הקמר הקמבודית וממלכת איותאיה התאית, שהתאסלמו אחרי המאה ה-12. ארוחת ערב ולינה בצ'או דוק.

 


יום 14 > חוצים את הגבול לקמבודיה בשייט אל הבירה הקמבודית פנום פן

היום ניפרד מוייאטנם ונשוט במעלה נהר המקונג אל פנום פן (Phnom Penh), בירת קמבודיה; השייט מאפשר לראות את עורק המסחר החשוב בין שתי בין הארצות ואת החיים על שפת הנהר ובו. עם הגיענו לעיר פנום פן, נצא לסיור באתריה המרכזיים: ארמון המלך ופגודת הכסף שבתוכו (King Palace And The Silver Pagoda) שמשמש את המלך הנוכחי עד היום, ועוד אתרים, כמו מוזיאון טול סלנג (Toul Sieng) בית ספר שהפך למחנה עינויים – אתר המתעד את סיפורם העצוב של בני העם הקמבודי בימיו של פול פוט. לקראת ערב נטוס אל העיירה סיאם ריפ (Siem Reap), השוכנת ליד בירת ממלכת הקמר הקדומה – אנגקור. בשנים בהן הייתה העיר נטושה, השתלטו עצי הג'ונגל על המקדשים והאזור נחשף מחדש בחפירות ארכיאולוגיות מרתקות. ארוחת ערב ולינה בסיאם ריפ.

 
יום 15 > פאר היצירה של ממלכת אנגקור

נצא ליום של סיורים במקדשי אנגקור (Angkor) ובראשם המפורסם במקדשים – אנגקור ואט – מקור המשיכה העיקרי של קמבודיה. מקדשים אלה מסמלים את הפאר והעוצמה שהיו נחלתה של קמבודיה בין המאות ה-9–13. המבנים מציגים ארכיטקטורה מופלאה עם פסלים ותבליטים, המהווים יצירות אומנות מרשימות ומקור מידע חשוב ביותר על חיי היום יום של אותה תקופה. נפתח את הביקור במקדש הגדול של אנגקור ואט, פאר היצירה הקמרית, נמשיך אל המקדשים שסביבו והבמות הטכסיות, ונכיר את ההיסטוריה של ממלכת הקמר ואת השינויים שחלו בדתה מהינדואיזם לבודהיזם ואת הסיפורים המרתקים על מלכיהם שהיו לאלים. אחר הצהרים נטייל בשווקי העיירה, גם בשוק האוכל וגם בשוק המזכרות והביגוד וה.. (כל מה שאתם חולים עליו). בערב נצא למופע של התרבות הקמבודית – ריקוד האפסארה המפורסם. ארוחת ערב ולינה בסיאם ריפ.

 
ימים 16–17 > העיר שבתוך העיר ומקדשה המרכזי – מקדש הבאיון עם פרצופי הבודהא הרבים, וטיסות חזרה לישראל

לאחר ארוחת הבוקר נמשיך את הביקור במקדשי אנגקור: נפתח בשער הדרומי של אנגקור טהום (Angkor Tohm), שהיא שער אל העיר בתוך העיר אנגקור, שנבנתה במאה ה-13, עת היתה הממלכה הקמרית בודהיסטית. למקדש המרכזי של אנגקור טהום – מקדש באיון 54 מגדלים, כשלכל אחד 4 פרצופי ענק מחייכים של בודהא (עשו חשבון כמה פרצופים יש..), המישירים מבט אל המטייל בכל אשר יפנה. נמשיך אל מרפסת הפילים שבקומפלקס המלכותי ונסיים באחד משיאי עתיקות אנגקור: מקדש תא פרום (Ta Prom) שנותר מכוסה בחלקו בג'ונגל כפי שמצאוהו החוקרים. אחר הצהרים ניסע לשדה התעופה כדי לטוס בטיסות בינלאומיות לישראל. הנחיתה בישראל בבוקר היום ה-17. 

  

יתכנו שינויים במסלול עקב הטיסות, מזג האויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך לטובת הטיול.