החוויה ההודית היא כפסיפס עשיר וצבעוני המפעיל ומסעיר את כל החושים: צלילי סיטאר וטבלה נמהלים בריח קטורת, תבלינים רבים על צבעיהם החזקים מקשטים כל ארוחה, והאנשים - כה רבים הם ההודים ולהם מגוון רב של תרבויות ומסורות עתיקות יומין. הודו היא כל זאת ואף הרבה יותר והמסע שלנו בתת היבשת ההודית הוא כהצצה אל תפיסת עולם אחרת המאפשרת התנסות רוחנית ואנתרופולוגית רבת עוצמה ואל חושית שלא ניתן להישאר אדישים לה. בטיול זה נבקר באחד המקומות היפים בעולם - הטאג' מאהל, נשוטט בארמונות המהרג'ה המרשימים ובשווקים הרוגשים ברג'סטאן, נבחן את המקדשים הארוטיים שבקג'ורהו הקדומה, נהלך עם עולי הרגל על גדות הגנגס הקדוש, נבקר באשרמים ההינדים של רישיקש השלווה ולא נפסח על מקדש הזהב באמריצאר, המשתקף באור יקרות בברכת הנקטר.

 

מדוע לטייל עם איילה גיאוגרפית בהודו הקלאסית?

 

מסלול עשיר - מסלול הטיול שלנו להודו הוא מסע מושלם למי שרוצה לחוות את הודו בפעם הראשונה ורוצה לעשות זאת בצורה המעמיקה והטובה ביותר ובנוחות מסוימת (מלונות טובים, נסיעה מועטה ברכבת ודגש על טיסות פנים). מסלול הטיול שלנו מתחקה אחר האתרים החשובים והמעניינים של צפון הודו בפרק זמן מוגבל. צוות איילה גאוגרפית יצר תמהיל מושלם המאפשר לבחון את החברה, התרבות וההיסטוריה של אחת התרבויות הקדומות, החשובות והמעניינות בתבל, תוך התנסויות וחוויות בלתי אמצעיות ומפגשים אישיים מרתקים. לפיכך הוספו למסלול נקודות חן חשובות ומרתקות שלא מופיעות באופן שגור במרבית הטיולים להודו, כדוגמת: אמריצאר שבמדינת פונג'אב, שם נפגוש את החברה הסיקית במלוא פארה. רישיקש והרידוואר, שם נהנה מרגע רוחני במעלה הגנגס הקדוש, וקג'ורהו הנידחת, בה ניטול פסק זמן מרגש שכולו ארוטיקה חוצה גבולות.

    

מסלול מיוחד ומגוון - מסלול הטיול שלנו להודו הוא מסע מושלם למי שחווה את הודו בפעם הראשונה ורוצה לעשות זאת בצורה המעמיקה והטובה ביותר ובנוחות מסוימת (מלונות טובים, נסיעה מועטה ברכבת וכמו כן גם הוספנו עוד טיסות פנים). מסלול הטיול שלנו מתחקה אחר מרבית האתרים החשובים והמעניינים של צפון מרכז הודו בפרק זמן מוגבל יחסית. צוות איילה גאוגרפית יצר תמהיל מושלם המאפשר לבחון את: החברה, התרבות וההיסטוריה של אחת התרבויות הקדומות, החשובות והמעניינות בתבל, תוך התנסויות וחוויות בלתי המצעיות ומפגשים אישיים מרתקים. לפיכך הוספו למסלול נקודות חן חשובות ומרתקות שלא מופיעות באופן שגור במרבית הטיולים להודו, כדוגמת: ארמיצר שבמדינת פונג'אב שם נפגוש את החברה הסיקית במלוא פארה. רישקש ובהרדר שם נהנה מרגע רוחני במעלה הגנגסהקדוש, ובקג'ורהו הנידחת ניטול פסק זמן מרגש שכולו ארוטיקה חוצה גבולות.   

  

הדרכה מקצועית - מדריכי הטיול שלנו בהודו הם אנשים שהודו "עשתה להם את זה" בצורה חזקה, נסיעה עם כל אחד ממדריכי הטיולים שלנו היא נסיעה עם בנק ידע מעשיר בצורה בלתי רגילה והכרות עמוקה הן עם חיי היומיום הפשוטים של ההודים והן עם ההתעמקות הנכונה והמדוייקת בכל מה שמשך במשך מאות בשנים את אנשי המערב לחקר אותה תרבות מרתקת. 

 

סוג הטיול: טיול עומק גיאוגרפי 
........................................................ 

דרגת קושי: קלה
........................................................ 

קהל היעד: בוגרים
........................................................ 

עונות מומלצות:
חורף, אביב

 

טיול מאורגן להודו

מקדש הזהב, אמריצר
צילום: רז מור


מסלול הטיול המאורגן להודו 


 

ימים 1+2> תל אביב- דלהי – רג'סטאן: אודייפור העיר הלבנה

בערב  נצא בטיסה לדלהי. ננחת למחרת בבוקר בדלהי, ולאחר איסוף המזוודות נעבור לטיסת פנים לאודייפור, אליה נגיע בשעות אחר הצהריים המוקדמות. נתארגן במלון שלנו ונצא לסיור רגלי בעיר מיוחדת זו. אודייפור היא "העיר הלבנה", על שם בתיה הצבועים לבן. העיר מוקפת באגמים והרים והיא מן היפות שברג'סטאן. לינה באודייפור (ע)

  

יום 3> אודייפור: ארמון המהרג'ה, השוק, אגם פיצ'ולה

נבקר בארמון המהרג'ה, בשוק הססגוני, במקדש הראשי, נשוט (אם יהיו מספיק מים) באגם פיצ'ולה בו נצפה בארמון המפואר שהוסב למלון ונראה את עופות המים שפוקדים את האגם. אחר הצהריים נצא לביקור במקדשים  אקלינג'י ולנגדה שמחוץ לעיר. בסוף היום נעלה על אחת הגבעות לצפות בשקיעה המרשימה במדבר. לינה באודייפור. (ב,ע)

 

יום 4> אודייפור – מקדש דת הג'יין בראנקפור – העיר הכחולה ג'ודפור   

לאחר ארוחת הבוקר ניסע לראנקפור בו נמצא אחד המקדשים הג'יינים הגדולים והחשובים ביותר בהודו מהמאה ה- 15. תקרת המקדש נתמכת ע"י 1444 עמודים שכל אחד מעוטר בצורה שונה. נסייר במקדש ונהנה מעיר נעימה זו. נמשיך לג'ודפור ללינת לילה. (ב,ע)

   

 רג'אסטאן, צילום: רז מור

  

יום 5> ג'ודפור: מבצר מהרנמאר, ארמון המהרג'ה, אמרון הפנינה וארמון הפרחים - לפושקר

לאחר ארוחת בוקר נבקר בעיר השנייה בגודלה ברג'סטאן- ג'ודפור- הניצבת על גבעות אבן חול אדמדמה. ג'ודפור מכונה גם העיר הכחולה בשל צבע בתיה, כשבמרכזה מתנשא מבצר מהראנמאר האדיר, בו נבקר. נסייר במבצר המהראג'ה הניצב על שן סלע אדירה. נבקר במתחם ארמונות מוטי (ארמון הפנינה) ופול (ארמון הפרחים).  מפה נמשיך לפושקר ונצפה בשקיעה קסומה על גדת האגם. לינה בפושקר. (ב,ע)

 
יום 6> העיירה הקדושה פושקר- ג'איפור: העיר הורודה

פושקאר- עיירה קטנה וחשובה היושבת סביב אגם פושקאר הקטן אך היפיפה המוקף מדרגות רחצה ומקדשים. עבור ההינדים פושקר היא מרכז חשוב ביותר של עליה לרגל עקב הימצאותו של אחד משלושת המקדשים הבודדים המוקדשים לאל ברהמה. נסייר סביב האגם ברחובות העיירה הצבעוניים המלאים חנויות של תכשיטי כסף ובגדים, נשתתף בטקס תפילה מקומי לשלום אהובינו, בהדרכת בהרמין- איש דת, ואז נצא בדרכנו אל ג'איפור בירת חבל רג'סטאן. בשעות הערב נגיע לעיר, הנקראת גם "העיר הורודה" בשל הבניינים הצבועים ורוד. כך גם ראה אותה הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה, כשביקר כאן ב- 1885. העיר חייבת את שמה ובנייתה למהרגה ג'אן סינג השני. לינה בג'איפור. (ב,ע)

 
יום 7> ג'איפור: פילים למבצר אמבר, ארמון המהרג'ה, מצפה הכוכבים

נאכל ארוחת בוקר ולאחריה נצא לסייר בעיר ובאתריה – נעלה על גבי פילים למבצר אמבר האדיר, בו ישבו המהרג'ות לפני שעברו לעיר. המבצר יושב על גבעה רמה מעל אגם ומהווה דוגמא נפלאה לארכיטקטורה הראג'פוטית. לאחר מכן נבקר בארמון המהרג'ה שבעיר ובמצפה הכוכבים הייחודי- ג'נטר מנטר שנבנה על ידי ג'אי סינג. נחלוף על פני ארמון הרוחות (הווה מאהל) הנחשב לאחד מסימני ההיכר של ג'איפור ודוגמא מהממת לכישרון האומנותי הראג'פוטי. הארמון נבנה בשנת 1799 כדי לאפשר לנשות המלוכה לצפות בנעשה ברחוב הראשי. אם יישאר זמן נסתובב בשוק. לינה בג'איפור. (ב,ע)

   

 

רחצה בגנגס הקדוש   צילום: רז מור

   


יום 8> ג'איפור- באר מדרגות –אגרה: טאג' מאהל

לאחר ארוחת בוקר נצא לאגרה, כאשר בדרכנו נעצור ב"באר מדרגות"- באר עם אין ספור מדרגות המובילות פנימה במארג ארכיטקטוני מרשים. בהגיענו נבקר בטאג' מאהל, המבנה המוגולי המפורסם שנבנה על ידי השליט שאח ג'אהן לזכר אשתו האהובה מונטז, לה היה נשוי 17 שנה, ומתה בעת לידת ילדם ה- 14 . נצפה על מבצר אגרה, בו נכלא שאח ג'אהן ונלמד את הסיפור העצוב על סוף חיו. נסיים בבית מלאכה בו ידגימו לנו את שיטת שיבוץ האבנים בשיש, עבודה ייחודית לאגרה. לינה באגרה. (ב,ע)

 
יום 9> אגרה: המבצר האדום – דלהי: מקדש אקשדרם

לאחר ארוחת בוקר נבקר במבצר האדום ובשוק המקומי. לאחר מכן ניסע חזרה לדלהי ונבקר במקדש אקשדרם- מקדש מודרני וחדיש הבנוי בסגנון מקדשי העבר המפוארים. נתרשם מהפסלים הגדולים והתמונות שבשטח המקדש ומסגנון הבניה האותנטי. לינה בדלהי (ב,ע )

 
יום 10> דלהי- טיסה לעיר הסיקית אמריצאר : מקדש הזהב, החלפת משמרות בגבול

נעזוב את דלהי ונטוס צפונה, אל אמריצאר, אשר במדינת פונג'אב. לאנשי פונג'אב שפה, מטבח, לבוש ודת המיוחדים רק להם. מרבית תושבי המדינה הם בני ובנות הדת הסיקית נוסדה לפני כ – 400 שנים. אמריצאר משמשת מאז כמרכז דתי ותרבותי למאמינים הסיקים שבהודו וברחבי העולם כולו. פרוש השם אמריצר - "בריכת הנקטר" - ניתן לה בזכות מקווה המים הקדוש הסובב את המקדש הדת הסיקית נוצרה כזרם שיצא מדת האיסלם במאה ה 16 לספירה. מאמיני הדת נדרשים לחמישה סימני היכר חיצוניים: לא לספר את שיערם וזקנם, לענוד צמיד מתכת עגול, מסרק קטן, פגיון, ומכנסיי קאצ'מאין, ( מכנסי שרוול נפוחים). לאחר הנחיתה נבקר במקדש הזהב, בבריכת ההיטהרות, בחצרות הפנימיות, במטבח ובחדר האוכל הענק המספק ארוחות חינם לאלפי מאמינים מידי יום. המבנים המסוגננים והפעילות סביבם ובתוכם מספקים למבקר חוויה מלהיבה של צורה, צבע, צלילים, פולחנים ופעילות קהילתית. העיר אמריצאר ממוקמת לא הרחק מקשמיר ובצמידות לרפובליקה האיסלאמית של פקיסטאן. אחר הצהריים נעבור לגבול עם פקיסטאן כדי לראות את החלפת המשמרות , בו כל צד מנסה להרשים את הצד השני . לאחר הטקס נחזור למקדש הזהב לחזות בטקס השינה של הספר הקדוש לסיקים. לינה באמריצאר (ב,ע)

 
יום 11> אמריצאר – טיול ג'יפים בשמורת טבע – רישיקש שליד מקורות הגנגס

בבוקר נצא לביקור בג'אליאן וואלה באג Jalianwalla Bagh מונומנט היסטורי המסמל את תחילת המאבק ההודי לעצמאות. כאן בוצע טבח המונים בידי הבריטים בשנת 1919. נטייל בין המבנים והסמטאות הצרות, נראה את המבנים העתיקים ונתוודע עוד לתרבות הייחודית של אנשי פונג'הב. לאחר מכן נטוס לדרדון. ניסע לשמורת רג'ג'י, כדי לערוך טיול ג'יפים בסוואנה. השמורה יושבת על הגבעות שבמורדות המפרידים בין ההימלאיה למרחביה של הודו. אם יתמזל מזלנו נראה פילים אסייתים, ואולי אף נמרים, טיגריס, עזי בר ועוד לאחר מכן נמשיך דרך ההרים לרישיקש המכונה "עיר החכמים". לעת ערב נצפה בטקס ה"ארטי" המיוחד למקום, טקס נהר הגנגס הקדוש, הנערך ע"י הכוהנים בזמן השקיעה. לינה ברישיקש (ב,ע )

 
יום 12> רישיקש והרידוואר: שעור כלי נגינה, שווקים ואשרם

עם בוקר נהנה משיעור כלי נגינה מסורתיים וניסע להרידוואר, עיר מקודשת להינדים, היושבת גם היא על גדות הגנגס. לפיכך רבבות רבות של עולי רגל נוהים אל הארידוואר מכל רחבי הודו על מנת לטבול ולהטהר. נצא לסיור באשרם אותנטי, בו נתוודע למושג אשרם, מדוע באים אליו ומה עושים באשרם. נסייר בשוק הצבעוני ונעלה לביקור באחד המקדשים שבעיר. בביקורנו זה נזכה בהצצה חטופה לנבכי הרוחניות ההודית. ככל שיאפשר הזמן נסייר בעיר מיוחדת זו, הנחשבת שער הכניסה לעולם האלים. בערב נחזור לרישיקש ללינת לילה (ב,ע)

  

יום 13> רישיקש: שעור יוגה –דרדון -טיסה לדלהי

היום נקדיש את היום לרישיקש העיירה השקטה השוכנת על גדות נהר הגנגס, במקום בו עוזב הנהר הקדוש את הרי ההימלאיה ופונה תוך התעקלות אל מישורי צפון הודו. עיירה שכולה קדושה ורוחניות. מרכזים רוחניים (אשראמים) רבים קמו על גדות הנהר הצלול ומחפשי דרך מכל רחבי תת היבשת והעולם מגיעים אליהם ללמוד הינדואיזם, יוגה ומדיטציה. נפתח את היום בהתנסות ביוגה, אחר כך נצא ליום נהדר ברחבי רישיקש – נטייל בין ראם-ג'ולה ועד ל לקסמן ג'ולה – 2 גשרים עתיקים הטומנים בחובם סיפורי מיתולוגיות רבות. נסייר בסמטאות העיירה, נהלך על גדות הגנגס ונהנה מכל מה שיש לעיירה להציע לנו, מקדשים, מסעדות, חנויות והמון אווירה מיוחדת. אחר הצהרים ניסע לדרדון משם נטוס לדלהי. לינה בדלהי (ב,ע)

 

יום 14> דלהי- טיסה הביתה

בטרם ניפרד מהודו ונפלאותיה נצא לסיור קצר בעיר הבירה, נבקר בביניני הפרלמנט, ובשער הודו, נקדיש זמן קצר לשווקי העיר. אחר הצהרים נטוס חזרה לארץ. (ב)

 

****אופצית המשך לורנסי:

ניתן להאריך את הטיול ולהוסיף 3 ימים מיוחדים בהם נבקר בעיר הקדושה ורנסי:

 

יום 14> מדלהי לעיר ורנסי: סרנאט, טקסים על הגנגס

לאחר ארוחת הבוקר נטוס אל ורנסי. ורנסי היושבת על גדת נהר הגאנגס הקדוש ומהווה מוקד עליה לרגל להינדים ומשמשת כמרכז ההוויה ההודית. ככזאת היא משלבת אמונה, פולחן, ריחות וצללים וביקור בה הוא חוויה לכל החושים. ניסע לביקור בסרנט, עיירה הנמצאת 10 קמ מורנסי. פה לפי האמונה בפארק הצבאים בודהה נתן את הלימוד הראשון שלו ל 5 חבריו. נחזור לורנסי ובערב נצפה בטקסים שעל גדת נהר הגנגס. לינה בורנסי. (ב,ע)

 

יום 15> ורנסי: שייט על הגנגס, המקדשים והסמטאות

נצא לשייט על הגנגס לצפות בעולי הרגל הרבים הבאים לבקר במקדשי העיר, להיטבל במימי נהר הגנגס הקדוש, השוטף את כל החטאים. בשל כך אנשים רוצים להיטבל בו לפני מותם, כדי שהם יוכלו למות טהורים ובכך להבטיח שהגלגול הבא שלהם יהיה טוב. נצפה בפולחן ובפעילות המקומית המרתקת לאורך הנהר. בהמשך נצא לסיור בסמטאות העיר, ונצפה על המקדשים הרבים. האמונה מספרת שהאל "שיווה" משוטט בין עולי הרגל לאורך גדות נהר הגנגס ומי יודע, אולי נפגוש אותו? נשוטט בין הגתות לאורך הנהר ונתערבב בין המאמינים. נבקר במקדש המוזהב ונלמד על תעשיית המשי בבית מלאכה מקומי. לינה בורנסי. (ב,ע)

 

יום 16> ורנסי- טיסה לדלהי

בוקר אחרון בהודו, נשלים את חווית הביקור בורנסי, לאחר מכן העברה לשדה התעופה לטיסה לדלהי ומשם טיסת המשך לארץ. נחיתה בישראל בערב. (ב)

  

תוספת- 3 ימים בורנסי:

עלות התוספת- 550$ לאדם בחדר זוגי

המחיר כולל:

טיסה  דלהי-ורנסי- דלהי

2 לילות על בסיס חצי פנסיון

כניסות וסיורים כמפורט

מדריך מקומי לקבוצה המונה עד 10 משתתפים

מדריך ישראלי לקבוצה המונה מעל 10 משתתפים

המחיר אינו כולל:

ארוחת צהרים

טיפ למדריך המקומי או/ו המדריך הישראלי


*חשוב לציין שאנחנו נוסעים לארץ עולם שלישי ולכן בטיול להודו ייתכנו שינויים בהתאם לטיסות, מזג אויר, תנאי הדרך ומיטב שיקולי המדריך.

 

צילום:רז מור

מסלול

החוויה ההודית היא כפסיפס עשיר וצבעוני המפעיל ומסעיר את כל החושים: צלילי סיטאר וטבלה נמהלים בריח קטורת, תבלינים רבים על צבעיהם החזקים מקשטים כל ארוחה, והאנשים - כה רבים הם ההודים ולהם מגוון רב של תרבויות ומסורות עתיקות יומין. הודו היא כל זאת ואף הרבה יותר והמסע שלנו בתת היבשת ההודית הוא כהצצה אל תפיסת עולם אחרת המאפשרת התנסות רוחנית ואנתרופולוגית רבת עוצמה ואל חושית שלא ניתן להישאר אדישים לה. בטיול זה נבקר באחד המקומות היפים בעולם - הטאג' מאהל, נשוטט בארמונות המהרג'ה המרשימים ובשווקים הרוגשים ברג'סטאן, נבחן את המקדשים הארוטיים שבקג'ורהו הקדומה, נהלך עם עולי הרגל על גדות הגנגס הקדוש, נבקר באשרמים ההינדים של רישיקש השלווה ולא נפסח על מקדש הזהב באמריצאר, המשתקף באור יקרות בברכת הנקטר.

 

מדוע לטייל עם איילה גיאוגרפית בהודו הקלאסית?

 

מסלול עשיר - מסלול הטיול שלנו להודו הוא מסע מושלם למי שרוצה לחוות את הודו בפעם הראשונה ורוצה לעשות זאת בצורה המעמיקה והטובה ביותר ובנוחות מסוימת (מלונות טובים, נסיעה מועטה ברכבת ודגש על טיסות פנים). מסלול הטיול שלנו מתחקה אחר האתרים החשובים והמעניינים של צפון הודו בפרק זמן מוגבל. צוות איילה גאוגרפית יצר תמהיל מושלם המאפשר לבחון את החברה, התרבות וההיסטוריה של אחת התרבויות הקדומות, החשובות והמעניינות בתבל, תוך התנסויות וחוויות בלתי אמצעיות ומפגשים אישיים מרתקים. לפיכך הוספו למסלול נקודות חן חשובות ומרתקות שלא מופיעות באופן שגור במרבית הטיולים להודו, כדוגמת: אמריצאר שבמדינת פונג'אב, שם נפגוש את החברה הסיקית במלוא פארה. רישיקש והרידוואר, שם נהנה מרגע רוחני במעלה הגנגס הקדוש, וקג'ורהו הנידחת, בה ניטול פסק זמן מרגש שכולו ארוטיקה חוצה גבולות.

    

מסלול מיוחד ומגוון - מסלול הטיול שלנו להודו הוא מסע מושלם למי שחווה את הודו בפעם הראשונה ורוצה לעשות זאת בצורה המעמיקה והטובה ביותר ובנוחות מסוימת (מלונות טובים, נסיעה מועטה ברכבת וכמו כן גם הוספנו עוד טיסות פנים). מסלול הטיול שלנו מתחקה אחר מרבית האתרים החשובים והמעניינים של צפון מרכז הודו בפרק זמן מוגבל יחסית. צוות איילה גאוגרפית יצר תמהיל מושלם המאפשר לבחון את: החברה, התרבות וההיסטוריה של אחת התרבויות הקדומות, החשובות והמעניינות בתבל, תוך התנסויות וחוויות בלתי המצעיות ומפגשים אישיים מרתקים. לפיכך הוספו למסלול נקודות חן חשובות ומרתקות שלא מופיעות באופן שגור במרבית הטיולים להודו, כדוגמת: ארמיצר שבמדינת פונג'אב שם נפגוש את החברה הסיקית במלוא פארה. רישקש ובהרדר שם נהנה מרגע רוחני במעלה הגנגסהקדוש, ובקג'ורהו הנידחת ניטול פסק זמן מרגש שכולו ארוטיקה חוצה גבולות.   

  

הדרכה מקצועית - מדריכי הטיול שלנו בהודו הם אנשים שהודו "עשתה להם את זה" בצורה חזקה, נסיעה עם כל אחד ממדריכי הטיולים שלנו היא נסיעה עם בנק ידע מעשיר בצורה בלתי רגילה והכרות עמוקה הן עם חיי היומיום הפשוטים של ההודים והן עם ההתעמקות הנכונה והמדוייקת בכל מה שמשך במשך מאות בשנים את אנשי המערב לחקר אותה תרבות מרתקת. 

 

סוג הטיול: טיול עומק גיאוגרפי 
........................................................ 

דרגת קושי: קלה
........................................................ 

קהל היעד: בוגרים
........................................................ 

עונות מומלצות:
חורף, אביב

 

טיול מאורגן להודו

מקדש הזהב, אמריצר
צילום: רז מור


מסלול הטיול המאורגן להודו 


 

ימים 1+2> תל אביב- דלהי – רג'סטאן: אודייפור העיר הלבנה

בערב  נצא בטיסה לדלהי. ננחת למחרת בבוקר בדלהי, ולאחר איסוף המזוודות נעבור לטיסת פנים לאודייפור, אליה נגיע בשעות אחר הצהריים המוקדמות. נתארגן במלון שלנו ונצא לסיור רגלי בעיר מיוחדת זו. אודייפור היא "העיר הלבנה", על שם בתיה הצבועים לבן. העיר מוקפת באגמים והרים והיא מן היפות שברג'סטאן. לינה באודייפור (ע)

  

יום 3> אודייפור: ארמון המהרג'ה, השוק, אגם פיצ'ולה

נבקר בארמון המהרג'ה, בשוק הססגוני, במקדש הראשי, נשוט (אם יהיו מספיק מים) באגם פיצ'ולה בו נצפה בארמון המפואר שהוסב למלון ונראה את עופות המים שפוקדים את האגם. אחר הצהריים נצא לביקור במקדשים  אקלינג'י ולנגדה שמחוץ לעיר. בסוף היום נעלה על אחת הגבעות לצפות בשקיעה המרשימה במדבר. לינה באודייפור. (ב,ע)

 

יום 4> אודייפור – מקדש דת הג'יין בראנקפור – העיר הכחולה ג'ודפור   

לאחר ארוחת הבוקר ניסע לראנקפור בו נמצא אחד המקדשים הג'יינים הגדולים והחשובים ביותר בהודו מהמאה ה- 15. תקרת המקדש נתמכת ע"י 1444 עמודים שכל אחד מעוטר בצורה שונה. נסייר במקדש ונהנה מעיר נעימה זו. נמשיך לג'ודפור ללינת לילה. (ב,ע)

   

 רג'אסטאן, צילום: רז מור

  

יום 5> ג'ודפור: מבצר מהרנמאר, ארמון המהרג'ה, אמרון הפנינה וארמון הפרחים - לפושקר

לאחר ארוחת בוקר נבקר בעיר השנייה בגודלה ברג'סטאן- ג'ודפור- הניצבת על גבעות אבן חול אדמדמה. ג'ודפור מכונה גם העיר הכחולה בשל צבע בתיה, כשבמרכזה מתנשא מבצר מהראנמאר האדיר, בו נבקר. נסייר במבצר המהראג'ה הניצב על שן סלע אדירה. נבקר במתחם ארמונות מוטי (ארמון הפנינה) ופול (ארמון הפרחים).  מפה נמשיך לפושקר ונצפה בשקיעה קסומה על גדת האגם. לינה בפושקר. (ב,ע)

 
יום 6> העיירה הקדושה פושקר- ג'איפור: העיר הורודה

פושקאר- עיירה קטנה וחשובה היושבת סביב אגם פושקאר הקטן אך היפיפה המוקף מדרגות רחצה ומקדשים. עבור ההינדים פושקר היא מרכז חשוב ביותר של עליה לרגל עקב הימצאותו של אחד משלושת המקדשים הבודדים המוקדשים לאל ברהמה. נסייר סביב האגם ברחובות העיירה הצבעוניים המלאים חנויות של תכשיטי כסף ובגדים, נשתתף בטקס תפילה מקומי לשלום אהובינו, בהדרכת בהרמין- איש דת, ואז נצא בדרכנו אל ג'איפור בירת חבל רג'סטאן. בשעות הערב נגיע לעיר, הנקראת גם "העיר הורודה" בשל הבניינים הצבועים ורוד. כך גם ראה אותה הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה, כשביקר כאן ב- 1885. העיר חייבת את שמה ובנייתה למהרגה ג'אן סינג השני. לינה בג'איפור. (ב,ע)

 
יום 7> ג'איפור: פילים למבצר אמבר, ארמון המהרג'ה, מצפה הכוכבים

נאכל ארוחת בוקר ולאחריה נצא לסייר בעיר ובאתריה – נעלה על גבי פילים למבצר אמבר האדיר, בו ישבו המהרג'ות לפני שעברו לעיר. המבצר יושב על גבעה רמה מעל אגם ומהווה דוגמא נפלאה לארכיטקטורה הראג'פוטית. לאחר מכן נבקר בארמון המהרג'ה שבעיר ובמצפה הכוכבים הייחודי- ג'נטר מנטר שנבנה על ידי ג'אי סינג. נחלוף על פני ארמון הרוחות (הווה מאהל) הנחשב לאחד מסימני ההיכר של ג'איפור ודוגמא מהממת לכישרון האומנותי הראג'פוטי. הארמון נבנה בשנת 1799 כדי לאפשר לנשות המלוכה לצפות בנעשה ברחוב הראשי. אם יישאר זמן נסתובב בשוק. לינה בג'איפור. (ב,ע)

   

 

רחצה בגנגס הקדוש   צילום: רז מור

   


יום 8> ג'איפור- באר מדרגות –אגרה: טאג' מאהל

לאחר ארוחת בוקר נצא לאגרה, כאשר בדרכנו נעצור ב"באר מדרגות"- באר עם אין ספור מדרגות המובילות פנימה במארג ארכיטקטוני מרשים. בהגיענו נבקר בטאג' מאהל, המבנה המוגולי המפורסם שנבנה על ידי השליט שאח ג'אהן לזכר אשתו האהובה מונטז, לה היה נשוי 17 שנה, ומתה בעת לידת ילדם ה- 14 . נצפה על מבצר אגרה, בו נכלא שאח ג'אהן ונלמד את הסיפור העצוב על סוף חיו. נסיים בבית מלאכה בו ידגימו לנו את שיטת שיבוץ האבנים בשיש, עבודה ייחודית לאגרה. לינה באגרה. (ב,ע)

 
יום 9> אגרה: המבצר האדום – דלהי: מקדש אקשדרם

לאחר ארוחת בוקר נבקר במבצר האדום ובשוק המקומי. לאחר מכן ניסע חזרה לדלהי ונבקר במקדש אקשדרם- מקדש מודרני וחדיש הבנוי בסגנון מקדשי העבר המפוארים. נתרשם מהפסלים הגדולים והתמונות שבשטח המקדש ומסגנון הבניה האותנטי. לינה בדלהי (ב,ע )

 
יום 10> דלהי- טיסה לעיר הסיקית אמריצאר : מקדש הזהב, החלפת משמרות בגבול

נעזוב את דלהי ונטוס צפונה, אל אמריצאר, אשר במדינת פונג'אב. לאנשי פונג'אב שפה, מטבח, לבוש ודת המיוחדים רק להם. מרבית תושבי המדינה הם בני ובנות הדת הסיקית נוסדה לפני כ – 400 שנים. אמריצאר משמשת מאז כמרכז דתי ותרבותי למאמינים הסיקים שבהודו וברחבי העולם כולו. פרוש השם אמריצר - "בריכת הנקטר" - ניתן לה בזכות מקווה המים הקדוש הסובב את המקדש הדת הסיקית נוצרה כזרם שיצא מדת האיסלם במאה ה 16 לספירה. מאמיני הדת נדרשים לחמישה סימני היכר חיצוניים: לא לספר את שיערם וזקנם, לענוד צמיד מתכת עגול, מסרק קטן, פגיון, ומכנסיי קאצ'מאין, ( מכנסי שרוול נפוחים). לאחר הנחיתה נבקר במקדש הזהב, בבריכת ההיטהרות, בחצרות הפנימיות, במטבח ובחדר האוכל הענק המספק ארוחות חינם לאלפי מאמינים מידי יום. המבנים המסוגננים והפעילות סביבם ובתוכם מספקים למבקר חוויה מלהיבה של צורה, צבע, צלילים, פולחנים ופעילות קהילתית. העיר אמריצאר ממוקמת לא הרחק מקשמיר ובצמידות לרפובליקה האיסלאמית של פקיסטאן. אחר הצהריים נעבור לגבול עם פקיסטאן כדי לראות את החלפת המשמרות , בו כל צד מנסה להרשים את הצד השני . לאחר הטקס נחזור למקדש הזהב לחזות בטקס השינה של הספר הקדוש לסיקים. לינה באמריצאר (ב,ע)

 
יום 11> אמריצאר – טיול ג'יפים בשמורת טבע – רישיקש שליד מקורות הגנגס

בבוקר נצא לביקור בג'אליאן וואלה באג Jalianwalla Bagh מונומנט היסטורי המסמל את תחילת המאבק ההודי לעצמאות. כאן בוצע טבח המונים בידי הבריטים בשנת 1919. נטייל בין המבנים והסמטאות הצרות, נראה את המבנים העתיקים ונתוודע עוד לתרבות הייחודית של אנשי פונג'הב. לאחר מכן נטוס לדרדון. ניסע לשמורת רג'ג'י, כדי לערוך טיול ג'יפים בסוואנה. השמורה יושבת על הגבעות שבמורדות המפרידים בין ההימלאיה למרחביה של הודו. אם יתמזל מזלנו נראה פילים אסייתים, ואולי אף נמרים, טיגריס, עזי בר ועוד לאחר מכן נמשיך דרך ההרים לרישיקש המכונה "עיר החכמים". לעת ערב נצפה בטקס ה"ארטי" המיוחד למקום, טקס נהר הגנגס הקדוש, הנערך ע"י הכוהנים בזמן השקיעה. לינה ברישיקש (ב,ע )

 
יום 12> רישיקש והרידוואר: שעור כלי נגינה, שווקים ואשרם

עם בוקר נהנה משיעור כלי נגינה מסורתיים וניסע להרידוואר, עיר מקודשת להינדים, היושבת גם היא על גדות הגנגס. לפיכך רבבות רבות של עולי רגל נוהים אל הארידוואר מכל רחבי הודו על מנת לטבול ולהטהר. נצא לסיור באשרם אותנטי, בו נתוודע למושג אשרם, מדוע באים אליו ומה עושים באשרם. נסייר בשוק הצבעוני ונעלה לביקור באחד המקדשים שבעיר. בביקורנו זה נזכה בהצצה חטופה לנבכי הרוחניות ההודית. ככל שיאפשר הזמן נסייר בעיר מיוחדת זו, הנחשבת שער הכניסה לעולם האלים. בערב נחזור לרישיקש ללינת לילה (ב,ע)

  

יום 13> רישיקש: שעור יוגה –דרדון -טיסה לדלהי

היום נקדיש את היום לרישיקש העיירה השקטה השוכנת על גדות נהר הגנגס, במקום בו עוזב הנהר הקדוש את הרי ההימלאיה ופונה תוך התעקלות אל מישורי צפון הודו. עיירה שכולה קדושה ורוחניות. מרכזים רוחניים (אשראמים) רבים קמו על גדות הנהר הצלול ומחפשי דרך מכל רחבי תת היבשת והעולם מגיעים אליהם ללמוד הינדואיזם, יוגה ומדיטציה. נפתח את היום בהתנסות ביוגה, אחר כך נצא ליום נהדר ברחבי רישיקש – נטייל בין ראם-ג'ולה ועד ל לקסמן ג'ולה – 2 גשרים עתיקים הטומנים בחובם סיפורי מיתולוגיות רבות. נסייר בסמטאות העיירה, נהלך על גדות הגנגס ונהנה מכל מה שיש לעיירה להציע לנו, מקדשים, מסעדות, חנויות והמון אווירה מיוחדת. אחר הצהרים ניסע לדרדון משם נטוס לדלהי. לינה בדלהי (ב,ע)

 

יום 14> דלהי- טיסה הביתה

בטרם ניפרד מהודו ונפלאותיה נצא לסיור קצר בעיר הבירה, נבקר בביניני הפרלמנט, ובשער הודו, נקדיש זמן קצר לשווקי העיר. אחר הצהרים נטוס חזרה לארץ. (ב)

 

****אופצית המשך לורנסי:

ניתן להאריך את הטיול ולהוסיף 3 ימים מיוחדים בהם נבקר בעיר הקדושה ורנסי:

 

יום 14> מדלהי לעיר ורנסי: סרנאט, טקסים על הגנגס

לאחר ארוחת הבוקר נטוס אל ורנסי. ורנסי היושבת על גדת נהר הגאנגס הקדוש ומהווה מוקד עליה לרגל להינדים ומשמשת כמרכז ההוויה ההודית. ככזאת היא משלבת אמונה, פולחן, ריחות וצללים וביקור בה הוא חוויה לכל החושים. ניסע לביקור בסרנט, עיירה הנמצאת 10 קמ מורנסי. פה לפי האמונה בפארק הצבאים בודהה נתן את הלימוד הראשון שלו ל 5 חבריו. נחזור לורנסי ובערב נצפה בטקסים שעל גדת נהר הגנגס. לינה בורנסי. (ב,ע)

 

יום 15> ורנסי: שייט על הגנגס, המקדשים והסמטאות

נצא לשייט על הגנגס לצפות בעולי הרגל הרבים הבאים לבקר במקדשי העיר, להיטבל במימי נהר הגנגס הקדוש, השוטף את כל החטאים. בשל כך אנשים רוצים להיטבל בו לפני מותם, כדי שהם יוכלו למות טהורים ובכך להבטיח שהגלגול הבא שלהם יהיה טוב. נצפה בפולחן ובפעילות המקומית המרתקת לאורך הנהר. בהמשך נצא לסיור בסמטאות העיר, ונצפה על המקדשים הרבים. האמונה מספרת שהאל "שיווה" משוטט בין עולי הרגל לאורך גדות נהר הגנגס ומי יודע, אולי נפגוש אותו? נשוטט בין הגתות לאורך הנהר ונתערבב בין המאמינים. נבקר במקדש המוזהב ונלמד על תעשיית המשי בבית מלאכה מקומי. לינה בורנסי. (ב,ע)

 

יום 16> ורנסי- טיסה לדלהי

בוקר אחרון בהודו, נשלים את חווית הביקור בורנסי, לאחר מכן העברה לשדה התעופה לטיסה לדלהי ומשם טיסת המשך לארץ. נחיתה בישראל בערב. (ב)

  

תוספת- 3 ימים בורנסי:

עלות התוספת- 550$ לאדם בחדר זוגי

המחיר כולל:

טיסה  דלהי-ורנסי- דלהי

2 לילות על בסיס חצי פנסיון

כניסות וסיורים כמפורט

מדריך מקומי לקבוצה המונה עד 10 משתתפים

מדריך ישראלי לקבוצה המונה מעל 10 משתתפים

המחיר אינו כולל:

ארוחת צהרים

טיפ למדריך המקומי או/ו המדריך הישראלי


*חשוב לציין שאנחנו נוסעים לארץ עולם שלישי ולכן בטיול להודו ייתכנו שינויים בהתאם לטיסות, מזג אויר, תנאי הדרך ומיטב שיקולי המדריך.

 

צילום:רז מור