בטיול המאורגן להודו וההימליה נחצה מישורים, נטפס הרים, נביט ביערות עד מחטניים, ונבקר בכפרים שהזמן עצר בהם מלכת. נבקר במקדשים הינדיים ומנזרים בודהיסטיים עתיקים והאותנטיים. נחצה מעברי הרים מהגבוהים ביותר בעולם, ונשתכשך במעיינות חמים המסירים חטאים. כל זאת תוך שאנו עוברים מעל נהרות גועשים עצומי מימדים, מביטים בנופים עוצרי נשימה, ומשוטטים באזור הרמה הטיבטית המדברית מצדה ההודי. בטיול נתמקד במספר עמקים מרהיבים בנופם ובתרבותם, בגבול שבין הודו לסין..  במסגרת הטיול להודו נטייל בשבועיים הראשונים בעמקי קינור וספיטי. אזור זה, שהיה סגור לתיירים במשך כמעט 40 שנה, נפתח רק בשנים האחרונות לביקור. עובדה זו תורמת לאותנטיות שטרם פגה ממקומות ייחודיים אלו. בשבוע האחרון נחצה את ההימלאיה לממלכת לדאק הגבוהה והמדהימה ביופייה.

הודו היא תת-יבשת ענקית, והמרחקים שבין מקום למקום ארוכים ולפעמים אף מייגעים. מסיבה זו ממש שמנו דגש בטיול זה על נסיעות קצרות ממקום למקום (ממוצע של כ-5 שעות נסיעה ביום בג'יפים מערביים נוחים). על ידי קיצור שעות הנסיעה נוכל להקדיש את רוב זמננו לטיולים רגליים קצרים וקלים בכפרים ובסביבתם, כך נוכל להכיר את חייהם המיוחדים של תושבי ההימלאיה ההודים. בנוסף, בכדי לתרום לחווית הטיול, נלון בכפרים בהם נבקר באכסניות/מלונות הטובים ביותר בנמצא, עם שירותים ומקלחות בכל אחד מן החדרים, וכך נוכל להרגיש עצמנו כחלק מהסביבה ולא רק כצופים מהצד.

 

מדוע לטייל עם איילה גיאוגרפית בהימלאיה ההודית? 

 

להכיר את אנשי המקום מקרוב -  ולא להיות רק תיירים שמסתכלים מבחוץ, נלון לילה אחד בבתי מקומיים, ונאכל ארוחה משותפת איתם .

 

 נסיון רב שנים בשטח - לאיילה גיאוגרפית ניסיון עשיר בהובלת מסלולים בחבל ארץ נידח זה. מדריכנו עשירים בניסיון במסלול זה ומכירים גם את הכפרים המרוחקים והנידחים. 

 

מסלול טיול שונה ומיוחד - מסלול הטיול שלנו להימלאיה ההודית הוא מסלול המשלב נסיעות שטח בדרכים עקלקלות ומופלאות המעניקות מגע ישיר עם האוכלוסייה ועם הטבע המיוחד של האזור. 

 

טיול אותנטי

מסע ברכבי שטח בהימלאיה ההודית מביא אותנו אל הרחוק והלא ידוע אל נופים קסומים ומרהיבים אבל גם אל כפרים נידחים הרחוקים ממסלול התיירות הרגיל בחבל ארץ זה. מסע ברמה המדברית, לאורך נהרות הוא חווית חיים מיוחדת גם למי שחשב שראה הכל.

 

סוג הטיול: מסע ברכבי שטח
........................................................  
דרגת קושי: בינונית
........................................................  
קהל היעד: בוגרים, בודדים
........................................................  
עונות מומלצות:  קיץ

 


מסלול הטיול המאורגן בהימאליה ההודית 


יום 1> ישראל- הודו

נצא מתל אביב בטיסה לדלהי

 
יום 2> דלהי-צ'נדיגר - שימלה

ננחת בבקר בדלהי ונמשיך בטיסה/ רכבת לעיר צ'אנדיגר שלמרגלות ההימלאיה. נפגוש את הנהגים עם הרכבים ונעלה במעלה ההימלאיה לכיוון שימלה (shimla) ) בירתה של מדינת "הימצ'ל פרדש" כיום, ובעבר גם בירת הקיץ של השלטון הבריטי בהודו (Hill Station). נגיע לשימלה בשעות הערב. 

 
יום 3 > שימלה-עיר עם השפעה אנגלית

נקדיש את היום לשימלה ולהכנת אישורי הכניסה לספיטי. ב"שימלה" נמצא עיר הודית מפתיעה באווירה הרגועה שלה ובאופי האירופאי שלה, העיר יושבת על גבעות בגובה 2000 מטר, וממנה נשקף נוף פנוראמי של פסגות ההימלאיה. מנקודה זו נוכל להשקיף על המסלול הצפוי לנו בימים הקרובים. ב"שימלה" נראה מבנים קולוניאליים רבים ומרשימים. נתחיל את היום בביקור במקדש ג'אקו, המוקדש להנומאן, נפגוש את הקופים, ידידיו של הנומאן. נרד ברגל בשביל יפה לעיר ונבקר במשרד הפנים ההודי. נוציא אישורי מעבר להמשך המסלול, תנאי הכרחי וחוויה הודית אמיתית. בהמשך היום נסייר בשימלה ואתריה. לינה שימלה

  
יום 4 > מטעי תפוחים ויערות עבותים - משימלה לסרחאן

נצא מ"שימלה" וניסע על הדרך הישנה שחיברה בין הודו לטיבט לכיוון עמק "קינור" הירוק. בדרך נעצור לתצפית מרשימה מפסגת הטו, ונעבור באחד ממטעי התפוחים הרבים המעטרים את האזור. אחר הצהריים נגיע לכפר "סרחאן "( Sarahan), השוכן במיקום מיוחד בין פסגות מושלגות. נבקר מקדש הינדי מיוחד במינו - מקדש "בהימאקאלי" בו הועלו בעבר קורבנות אדם. המקדש עתיק מאוד ועדיין פעיל. במקדש נצפה בטקס דתי (פוג'ה) שעורך כהן הדת במקום. לינה בסרחאן.

 

 

טיול ג'יפים בהימליה ההודית טיול מאורגן להימאליה ההודית

   צילום: רונן אברבנאל 

  

יומים 5+6 > העמק היפה ביותר בהימלאיה: אזור סנגלה

נרד מסרחאן ברגל דרך מטעי תפוחים ומקדשים קטנים. פה מכינים מיץ תפוחים ומפה נשלחים התפוחים לכל רחבי צפון הודו. ניסע לסנגלה ונטייל באזור סנגלה (Sangla), שזכה לכינוי "העמק היפה ביותר בהימלאיה". בדרך נחצה את נהר ה"סטולג'" העצום, ונטפס (הרכבים יטפסו) בדרך מדהימה ומפותלת, מהיפות בהרי ההימלאיה, אל הכפר "צ'יטקול" 3450 מ' (chitkul) היושב בסופו של הכביש, בקרבת גבול הודו טיבט. זהו כפר מבודד וגבוה היושב לרגלי הרים מושלגים עצומי מימדים. כפר שנותר אותנטי גם היום. נבקר בסמטאות הכפר ונצא לטיול רגלי קצר בעמק. נלון במשך שני לילות בסנגלה במלון מקומי.
   

יום 7> יערות הארזים של קינור: סנגלה - קלפה

נצא מעמק "סנגלה", ולאחר מפגש חוזר עם נהר ה"סטולג'" נטפס לכפר הקסום "קלפה" (kalpa) (בית החורף של האל שיווה). בצידי הדרך ילוו אותנו יערות מחטניים עבותים, מטעי משמש ומטעי תפוחים. הכפר "קלפה" שוכן למרגלותיו של הר "קאילש" הקדוש (6050 מ'). נצפה בפסגותיו המושלגות של ה"קאילש", ונבקר בשוק ובמקדשים המקומיים. לינה בקלפה (Kalpa).

 

   הרי ההימליה

 צילום: אחיק דור

 

יום 8> המעבר למדבר: קלפה – נאקו: הרמה הטיבטית

נתחיל את הבוקר מוקדם ונצא לטיול בוקר אל הכפר רוגי שם נערוך תצפית מרהיבה, נחזור לארוחת בוקר ואחר כך נצא בדרך מקלפה לכיוון נאקו (Nako). נשאיר את היערות מאחורינו, וניכנס למעשה לאזור הרמה הטיבטית המדברית בצידה ההודי. "נאקו" הוא כפר ייחודי, גבוה ומבודד, השוכן לשפתו של אגם קדוש. נטייל בכפר ונעלה עלייה קצרה לעבר מעבר הרים ממנו נשקף נוף עוצר נשימה. לינה בנאקו.

  

יום 9 >נאקו – טאבו (עמק ספיטי)- אירוח אצל מקומיים

נצא מנאקו ונכנס לעמק "ספיטי" המדברי. עמק "ספיטי", המהווה חלק מן הרמה הטיבטית, מתאפיין בגובהו הרב, ובתוואי שטח מדברי המוקף בפסגות מושלגות. האוכלוסייה ב"ספיטי" היא בודהיסטית, בחלקה במקור מטיבט. נחלוף על פני מספר כפרים ובחלקם אף נערוך טיולים רגליים. נבקר בכפר גיו , הכפר הקרוב ביותר לגבול עם טיבט. נבקר במנזר בו מומיה של נזיר שהיה אחד המתרגלים החשובים באזור. נמשיך לאורך נהר ספיטי ונגיע לטאבו (Tabo ) עיירה טיפוסית לאזור. נלון בטאבו.

 
יום 10 > גאולוגיה מרשימה: עמק פין- קאזה בירת ספיטי

בטאבו נמצא המקדש העתיק ביותר בכל רחבי ההימלאיה. ניסע אל "דנקנר", בירתה העתיקה של "ספיטי", פה נבקר במנזר תלוי על מצוק בגובה 3870 מ'. נמשיך לעבר עמק "פין", אחד העמקים המרשימים בעולם, הן מבחינת הנוף והמבנה הגיאולוגי, והן מהבחינה התרבותית. פה נבקר במקדש מיוחד אשר לכבוד ביקורו של הדלאי לאמה קושט על ידי אמנים מבהוטן. נתרשם מכפרים נידחים ומקימוטים גיאולוגים מרהיבים. בהמשך נצא מהעמק אל עבר בירת "ספיטי" - "קאזה" (Kaza) בה נלון.
* הביקור בעמק פין מותנה בכך שלא יהיו גשמים עזים שיציפו את האזור. במידה ולא יתאפשר ביקור בעמק פין נערוך סיורים בכפרים אחרים.

 

טיול מאורדן להימאליה ההודית טיול מאורגן להימאליה ההודית

 צילום: חיים פרנקל

  


יום 11 > הכפרים הגבוהים: אזור קאזה (עמק ספיטי)

נטפס עם הג'יפים אל עבר שניים מהכפרים הגבוהים בעולם (4200 מ'), אם לא הגבוהים ביותר. נבקר במקדש בודהיסטי שלצידו פסל בודהה ענק, ונגיע לנקודת תצפית גבוהה ממנה נוכל לראות את אחד ההרים הגבוהים והמרשימים בעמק "ספיטי". כפר זה הוא מהמבודדים באזור, והוא רחוק מכל השפעה תיירותית. אין ספק שבאזור זה נהווה אנחנו כתיירים אטרקציה למקומיים. נראה את היאקים רועים, ואם יתמזל מזלנו גם את כבש ההימלאיה הכחול. נלון בקאזה.

 
יום 12 > קרחוני ההימלאיה: קאזה – עמקי קולו ולהול- ג'יספה

נצא אל מעבר ההרים קונזום לה (Konzum La) בגובה 4551 מ', ונגלוש אל עבר עמק להול, הוא המעבר בין נופי ספיטי המדבריים לנופי יערות המונסון המערביים יותר. בערב, לאחר יום ארוך במיוחד, נגיע לג'יספה הסמוכה לקיילנג ( Keylang). נלון בג'יספה.

 

יום 13> כניסה ללדאק: ג'יספה- סרצ'ו

נתחיל לעלות צפונה בדרך ההררית העולה לעבר לדאק. נסטה מהכביש לסיור בכפר מקומי ונצפה על אגם הטורקיז סוראג' טל הכלוא בין פסגות מושלגות. נחצה את מעבר ההרים בארצ'לה 4980 מ' (Baracha La) ונרד למישור סרצ'ו, פה נלון במחנה אוהלים עם שירותים צמודים.

 
יום 14 > הארץ הלא מיושבת: סרצ'ו – בירת לדאק: לה

נחצה את מעבר ההרים לאצ'לונג בגובה 5020 מ' (Lachlung La) ואת מעבר טאנגלנגלה (Tanglang la) ' ונרד בדרך הקניונית כאשר סביבנו צוקי גרניט אדירים. ניסע צפונה לעבר מעבר טאגלאנג לה 5330 מ' (Taglang La) הנקודה הגבוהה ביותר בכביש מנאלי – לה. מכאן נשקף מראה נהדר צפונה לעבר רכס הקראקורם הפקיסטאני. נרד מכאן לעבר העיר לה הנמצאת "רק" בגובה של 3600 מ'. זוהי בירת חבל לדאק ההומה תיירים בחדשי הקיץ. לינה בלה (Leh ) במשך שלושה לילות הבאים.

 
יום 15 > העיר המקסימה לה

יום רגוע לאחר שבועיים בשטח. נקום מאוחר, נטייל בעיר ובשווקיה ובמנזרים שבסביבה. סוף סוף נכיר את השוק והחנויות - גם לקניות יש זמן. לינה בלה

 
יום 16> לה – מעבר ההרים הגבוה בעולם לרכבים: קארדונג לה

נעלה מאזור לה (עמק האינדוס) דרך מעבר ההרים הגבוה בעולם לרכב "קארדונג לה" (5606 מ') (Khardung La). זוהי גם הנקודה הגבוהה בטיול! ממנו ייפתחו מראות נהדרים אל עבר נופי רכס הקאראקורם שבאפגניסטאן הצפונית. נערוך טיול רגלי קצר ולקראת אחה"צ נחזור ללה ללינה.

 
יום 17> לה – דלהי - 

לאחר ארוחת בוקר נטוס לדלהי, הגעה בצהרים. את המשך היום נבלה בסיור בבירה דלהי. נתחיל במקדש הסיקי, נתרשם מהמקום ומהערבות ההדדית שמאפיינת את מקדשי הסיקים. נטייל בשוק מקומי צבעוני ומלא ריחות, חוויה הודית אמיתית. אחר הצהרים נסייר בניו דלהי, נבקר בבניני הפרלמנט ובשער הודו, פארק נעים אליו יוצאים ההודים לטיל ערב. לינה בדלהי 

יום 18> דלהי - טיסה חזרה

העברה לשדה לטיסה חזרה לפנות בוקר.

הערה חשובה בענין המסלול:

זהו טיול מסודר עם חברה מקומית מנוסה, כך גם נסיון חברת איילה. אך יש בטיול זה גם אופי הרפתקני בשל המרחק והנידחות של אזור הטיול. ועל המטיילים להיות מודעים לכך. במיוחד בהודו, ייתכנו שינויים בלתי צפויים במסלול הטיול. שינויים אלו יכולים להיגרם עקב בעיות מזג אויר, תחבורה, ומצב הדרכים.


*שינויים במסלול, אם יהיו, אפשר ויתבצעו לפי שיקולי המדריך בשטח או טרם יציאה.


 

קישורים חשובים

 

כתבה ב YNET-ג'יפים בהימלאיה: מסע עוצר נשימה

לצפייה בכתבה בערוץ הטיולים על טיול איילה גיאוגרפית להמלאיה  (דקות 12-18)- לחץ כאן

לצפייה בכתבה בערוץ הטיולים על טיול איילה גיאוגרפית להמלאיה (דקות 12-18)- לחץ כאן

כתבת ווי-נט על אזור הטיול שלנו - לצפיה לחץ כאן

  טיול מאורגן להודו - הערות חשובות:

*מסלול זהו טיול מסודר עם חברה מקומית מנוסה, כך גם נסיון חברת איילה. אך יש בטיול זה גם אופי הרפתקני בשל המרחק והנידחות של אזור הטיול. ועל המטיילים להיות מודעים לכך. במיוחד בטיול בהודו, ייתכנו שינויים בלתי צפויים במסלול הטיול. שינויים אלו יכולים להיגרם עקב בעיות מזג אויר, תחבורה, ומצב הדרכים.
*שינויים במסלול, אם יהיו, אפשר ויתבצעו לפי שיקולי המדריך בשטח או טרם יציאה.
*  הלינות בטיול זה בכפרים קטנים ומנותקים חוויתיות ביותר, אך לפעמים בתנאי לינה פשוטים. ב2 לילות הלינה במאהל קבע מאובזר באוהלים זוגיים גדולים יחסית עם מיטות ושירותים מסודרים (לילה אחד שירותים משותפים).
*רכבי השטח- הרכבים מסוג טויוטה אינובה. בסיס הטיול הוא בנהיגת נהגים הודיים. הטיול מתומחר על 4 מטילים ברכב + נהג מקומי, סה"כ 5 ברכב שלוש שורות מושבים פונים קדימה לחזית וכן גגון , כך שניתן לשים את הציוד על הגג אם פותחים מושב אחורי שלישי. הרכבים הם 2x4

* חברת איילה רשאית להחליף את חברת התעופה לפי שיקול דעתה.

* גבהים-הטיול בהודו עובר במעברים גבוהים בין 4500-5500 מטר. מטיילים עם בעיות בשהייה במקומות גבוהים חייבים ביעוץ רופא ואישורו. אך עלינו לציין שטיול זה עולים מגובה נמוך לכיוון המעברים הגבוהים. כך שיש התאקלמות טובה ולאנשים בריאים לא צריכה להיות בעייה.

מסלול

בטיול המאורגן להודו וההימליה נחצה מישורים, נטפס הרים, נביט ביערות עד מחטניים, ונבקר בכפרים שהזמן עצר בהם מלכת. נבקר במקדשים הינדיים ומנזרים בודהיסטיים עתיקים והאותנטיים. נחצה מעברי הרים מהגבוהים ביותר בעולם, ונשתכשך במעיינות חמים המסירים חטאים. כל זאת תוך שאנו עוברים מעל נהרות גועשים עצומי מימדים, מביטים בנופים עוצרי נשימה, ומשוטטים באזור הרמה הטיבטית המדברית מצדה ההודי. בטיול נתמקד במספר עמקים מרהיבים בנופם ובתרבותם, בגבול שבין הודו לסין..  במסגרת הטיול להודו נטייל בשבועיים הראשונים בעמקי קינור וספיטי. אזור זה, שהיה סגור לתיירים במשך כמעט 40 שנה, נפתח רק בשנים האחרונות לביקור. עובדה זו תורמת לאותנטיות שטרם פגה ממקומות ייחודיים אלו. בשבוע האחרון נחצה את ההימלאיה לממלכת לדאק הגבוהה והמדהימה ביופייה.

הודו היא תת-יבשת ענקית, והמרחקים שבין מקום למקום ארוכים ולפעמים אף מייגעים. מסיבה זו ממש שמנו דגש בטיול זה על נסיעות קצרות ממקום למקום (ממוצע של כ-5 שעות נסיעה ביום בג'יפים מערביים נוחים). על ידי קיצור שעות הנסיעה נוכל להקדיש את רוב זמננו לטיולים רגליים קצרים וקלים בכפרים ובסביבתם, כך נוכל להכיר את חייהם המיוחדים של תושבי ההימלאיה ההודים. בנוסף, בכדי לתרום לחווית הטיול, נלון בכפרים בהם נבקר באכסניות/מלונות הטובים ביותר בנמצא, עם שירותים ומקלחות בכל אחד מן החדרים, וכך נוכל להרגיש עצמנו כחלק מהסביבה ולא רק כצופים מהצד.

 

מדוע לטייל עם איילה גיאוגרפית בהימלאיה ההודית? 

 

להכיר את אנשי המקום מקרוב -  ולא להיות רק תיירים שמסתכלים מבחוץ, נלון לילה אחד בבתי מקומיים, ונאכל ארוחה משותפת איתם .

 

 נסיון רב שנים בשטח - לאיילה גיאוגרפית ניסיון עשיר בהובלת מסלולים בחבל ארץ נידח זה. מדריכנו עשירים בניסיון במסלול זה ומכירים גם את הכפרים המרוחקים והנידחים. 

 

מסלול טיול שונה ומיוחד - מסלול הטיול שלנו להימלאיה ההודית הוא מסלול המשלב נסיעות שטח בדרכים עקלקלות ומופלאות המעניקות מגע ישיר עם האוכלוסייה ועם הטבע המיוחד של האזור. 

 

טיול אותנטי

מסע ברכבי שטח בהימלאיה ההודית מביא אותנו אל הרחוק והלא ידוע אל נופים קסומים ומרהיבים אבל גם אל כפרים נידחים הרחוקים ממסלול התיירות הרגיל בחבל ארץ זה. מסע ברמה המדברית, לאורך נהרות הוא חווית חיים מיוחדת גם למי שחשב שראה הכל.

 

סוג הטיול: מסע ברכבי שטח
........................................................  
דרגת קושי: בינונית
........................................................  
קהל היעד: בוגרים, בודדים
........................................................  
עונות מומלצות:  קיץ

 


מסלול הטיול המאורגן בהימאליה ההודית 


יום 1> ישראל- הודו

נצא מתל אביב בטיסה לדלהי

 
יום 2> דלהי-צ'נדיגר - שימלה

ננחת בבקר בדלהי ונמשיך בטיסה/ רכבת לעיר צ'אנדיגר שלמרגלות ההימלאיה. נפגוש את הנהגים עם הרכבים ונעלה במעלה ההימלאיה לכיוון שימלה (shimla) ) בירתה של מדינת "הימצ'ל פרדש" כיום, ובעבר גם בירת הקיץ של השלטון הבריטי בהודו (Hill Station). נגיע לשימלה בשעות הערב. 

 
יום 3 > שימלה-עיר עם השפעה אנגלית

נקדיש את היום לשימלה ולהכנת אישורי הכניסה לספיטי. ב"שימלה" נמצא עיר הודית מפתיעה באווירה הרגועה שלה ובאופי האירופאי שלה, העיר יושבת על גבעות בגובה 2000 מטר, וממנה נשקף נוף פנוראמי של פסגות ההימלאיה. מנקודה זו נוכל להשקיף על המסלול הצפוי לנו בימים הקרובים. ב"שימלה" נראה מבנים קולוניאליים רבים ומרשימים. נתחיל את היום בביקור במקדש ג'אקו, המוקדש להנומאן, נפגוש את הקופים, ידידיו של הנומאן. נרד ברגל בשביל יפה לעיר ונבקר במשרד הפנים ההודי. נוציא אישורי מעבר להמשך המסלול, תנאי הכרחי וחוויה הודית אמיתית. בהמשך היום נסייר בשימלה ואתריה. לינה שימלה

  
יום 4 > מטעי תפוחים ויערות עבותים - משימלה לסרחאן

נצא מ"שימלה" וניסע על הדרך הישנה שחיברה בין הודו לטיבט לכיוון עמק "קינור" הירוק. בדרך נעצור לתצפית מרשימה מפסגת הטו, ונעבור באחד ממטעי התפוחים הרבים המעטרים את האזור. אחר הצהריים נגיע לכפר "סרחאן "( Sarahan), השוכן במיקום מיוחד בין פסגות מושלגות. נבקר מקדש הינדי מיוחד במינו - מקדש "בהימאקאלי" בו הועלו בעבר קורבנות אדם. המקדש עתיק מאוד ועדיין פעיל. במקדש נצפה בטקס דתי (פוג'ה) שעורך כהן הדת במקום. לינה בסרחאן.

 

 

טיול ג'יפים בהימליה ההודית טיול מאורגן להימאליה ההודית

   צילום: רונן אברבנאל 

  

יומים 5+6 > העמק היפה ביותר בהימלאיה: אזור סנגלה

נרד מסרחאן ברגל דרך מטעי תפוחים ומקדשים קטנים. פה מכינים מיץ תפוחים ומפה נשלחים התפוחים לכל רחבי צפון הודו. ניסע לסנגלה ונטייל באזור סנגלה (Sangla), שזכה לכינוי "העמק היפה ביותר בהימלאיה". בדרך נחצה את נהר ה"סטולג'" העצום, ונטפס (הרכבים יטפסו) בדרך מדהימה ומפותלת, מהיפות בהרי ההימלאיה, אל הכפר "צ'יטקול" 3450 מ' (chitkul) היושב בסופו של הכביש, בקרבת גבול הודו טיבט. זהו כפר מבודד וגבוה היושב לרגלי הרים מושלגים עצומי מימדים. כפר שנותר אותנטי גם היום. נבקר בסמטאות הכפר ונצא לטיול רגלי קצר בעמק. נלון במשך שני לילות בסנגלה במלון מקומי.
   

יום 7> יערות הארזים של קינור: סנגלה - קלפה

נצא מעמק "סנגלה", ולאחר מפגש חוזר עם נהר ה"סטולג'" נטפס לכפר הקסום "קלפה" (kalpa) (בית החורף של האל שיווה). בצידי הדרך ילוו אותנו יערות מחטניים עבותים, מטעי משמש ומטעי תפוחים. הכפר "קלפה" שוכן למרגלותיו של הר "קאילש" הקדוש (6050 מ'). נצפה בפסגותיו המושלגות של ה"קאילש", ונבקר בשוק ובמקדשים המקומיים. לינה בקלפה (Kalpa).

 

   הרי ההימליה

 צילום: אחיק דור

 

יום 8> המעבר למדבר: קלפה – נאקו: הרמה הטיבטית

נתחיל את הבוקר מוקדם ונצא לטיול בוקר אל הכפר רוגי שם נערוך תצפית מרהיבה, נחזור לארוחת בוקר ואחר כך נצא בדרך מקלפה לכיוון נאקו (Nako). נשאיר את היערות מאחורינו, וניכנס למעשה לאזור הרמה הטיבטית המדברית בצידה ההודי. "נאקו" הוא כפר ייחודי, גבוה ומבודד, השוכן לשפתו של אגם קדוש. נטייל בכפר ונעלה עלייה קצרה לעבר מעבר הרים ממנו נשקף נוף עוצר נשימה. לינה בנאקו.

  

יום 9 >נאקו – טאבו (עמק ספיטי)- אירוח אצל מקומיים

נצא מנאקו ונכנס לעמק "ספיטי" המדברי. עמק "ספיטי", המהווה חלק מן הרמה הטיבטית, מתאפיין בגובהו הרב, ובתוואי שטח מדברי המוקף בפסגות מושלגות. האוכלוסייה ב"ספיטי" היא בודהיסטית, בחלקה במקור מטיבט. נחלוף על פני מספר כפרים ובחלקם אף נערוך טיולים רגליים. נבקר בכפר גיו , הכפר הקרוב ביותר לגבול עם טיבט. נבקר במנזר בו מומיה של נזיר שהיה אחד המתרגלים החשובים באזור. נמשיך לאורך נהר ספיטי ונגיע לטאבו (Tabo ) עיירה טיפוסית לאזור. נלון בטאבו.

 
יום 10 > גאולוגיה מרשימה: עמק פין- קאזה בירת ספיטי

בטאבו נמצא המקדש העתיק ביותר בכל רחבי ההימלאיה. ניסע אל "דנקנר", בירתה העתיקה של "ספיטי", פה נבקר במנזר תלוי על מצוק בגובה 3870 מ'. נמשיך לעבר עמק "פין", אחד העמקים המרשימים בעולם, הן מבחינת הנוף והמבנה הגיאולוגי, והן מהבחינה התרבותית. פה נבקר במקדש מיוחד אשר לכבוד ביקורו של הדלאי לאמה קושט על ידי אמנים מבהוטן. נתרשם מכפרים נידחים ומקימוטים גיאולוגים מרהיבים. בהמשך נצא מהעמק אל עבר בירת "ספיטי" - "קאזה" (Kaza) בה נלון.
* הביקור בעמק פין מותנה בכך שלא יהיו גשמים עזים שיציפו את האזור. במידה ולא יתאפשר ביקור בעמק פין נערוך סיורים בכפרים אחרים.

 

טיול מאורדן להימאליה ההודית טיול מאורגן להימאליה ההודית

 צילום: חיים פרנקל

  


יום 11 > הכפרים הגבוהים: אזור קאזה (עמק ספיטי)

נטפס עם הג'יפים אל עבר שניים מהכפרים הגבוהים בעולם (4200 מ'), אם לא הגבוהים ביותר. נבקר במקדש בודהיסטי שלצידו פסל בודהה ענק, ונגיע לנקודת תצפית גבוהה ממנה נוכל לראות את אחד ההרים הגבוהים והמרשימים בעמק "ספיטי". כפר זה הוא מהמבודדים באזור, והוא רחוק מכל השפעה תיירותית. אין ספק שבאזור זה נהווה אנחנו כתיירים אטרקציה למקומיים. נראה את היאקים רועים, ואם יתמזל מזלנו גם את כבש ההימלאיה הכחול. נלון בקאזה.

 
יום 12 > קרחוני ההימלאיה: קאזה – עמקי קולו ולהול- ג'יספה

נצא אל מעבר ההרים קונזום לה (Konzum La) בגובה 4551 מ', ונגלוש אל עבר עמק להול, הוא המעבר בין נופי ספיטי המדבריים לנופי יערות המונסון המערביים יותר. בערב, לאחר יום ארוך במיוחד, נגיע לג'יספה הסמוכה לקיילנג ( Keylang). נלון בג'יספה.

 

יום 13> כניסה ללדאק: ג'יספה- סרצ'ו

נתחיל לעלות צפונה בדרך ההררית העולה לעבר לדאק. נסטה מהכביש לסיור בכפר מקומי ונצפה על אגם הטורקיז סוראג' טל הכלוא בין פסגות מושלגות. נחצה את מעבר ההרים בארצ'לה 4980 מ' (Baracha La) ונרד למישור סרצ'ו, פה נלון במחנה אוהלים עם שירותים צמודים.

 
יום 14 > הארץ הלא מיושבת: סרצ'ו – בירת לדאק: לה

נחצה את מעבר ההרים לאצ'לונג בגובה 5020 מ' (Lachlung La) ואת מעבר טאנגלנגלה (Tanglang la) ' ונרד בדרך הקניונית כאשר סביבנו צוקי גרניט אדירים. ניסע צפונה לעבר מעבר טאגלאנג לה 5330 מ' (Taglang La) הנקודה הגבוהה ביותר בכביש מנאלי – לה. מכאן נשקף מראה נהדר צפונה לעבר רכס הקראקורם הפקיסטאני. נרד מכאן לעבר העיר לה הנמצאת "רק" בגובה של 3600 מ'. זוהי בירת חבל לדאק ההומה תיירים בחדשי הקיץ. לינה בלה (Leh ) במשך שלושה לילות הבאים.

 
יום 15 > העיר המקסימה לה

יום רגוע לאחר שבועיים בשטח. נקום מאוחר, נטייל בעיר ובשווקיה ובמנזרים שבסביבה. סוף סוף נכיר את השוק והחנויות - גם לקניות יש זמן. לינה בלה

 
יום 16> לה – מעבר ההרים הגבוה בעולם לרכבים: קארדונג לה

נעלה מאזור לה (עמק האינדוס) דרך מעבר ההרים הגבוה בעולם לרכב "קארדונג לה" (5606 מ') (Khardung La). זוהי גם הנקודה הגבוהה בטיול! ממנו ייפתחו מראות נהדרים אל עבר נופי רכס הקאראקורם שבאפגניסטאן הצפונית. נערוך טיול רגלי קצר ולקראת אחה"צ נחזור ללה ללינה.

 
יום 17> לה – דלהי - 

לאחר ארוחת בוקר נטוס לדלהי, הגעה בצהרים. את המשך היום נבלה בסיור בבירה דלהי. נתחיל במקדש הסיקי, נתרשם מהמקום ומהערבות ההדדית שמאפיינת את מקדשי הסיקים. נטייל בשוק מקומי צבעוני ומלא ריחות, חוויה הודית אמיתית. אחר הצהרים נסייר בניו דלהי, נבקר בבניני הפרלמנט ובשער הודו, פארק נעים אליו יוצאים ההודים לטיל ערב. לינה בדלהי 

יום 18> דלהי - טיסה חזרה

העברה לשדה לטיסה חזרה לפנות בוקר.

הערה חשובה בענין המסלול:

זהו טיול מסודר עם חברה מקומית מנוסה, כך גם נסיון חברת איילה. אך יש בטיול זה גם אופי הרפתקני בשל המרחק והנידחות של אזור הטיול. ועל המטיילים להיות מודעים לכך. במיוחד בהודו, ייתכנו שינויים בלתי צפויים במסלול הטיול. שינויים אלו יכולים להיגרם עקב בעיות מזג אויר, תחבורה, ומצב הדרכים.


*שינויים במסלול, אם יהיו, אפשר ויתבצעו לפי שיקולי המדריך בשטח או טרם יציאה.


 

קישורים חשובים

 

כתבה ב YNET-ג'יפים בהימלאיה: מסע עוצר נשימה

לצפייה בכתבה בערוץ הטיולים על טיול איילה גיאוגרפית להמלאיה  (דקות 12-18)- לחץ כאן

לצפייה בכתבה בערוץ הטיולים על טיול איילה גיאוגרפית להמלאיה (דקות 12-18)- לחץ כאן

כתבת ווי-נט על אזור הטיול שלנו - לצפיה לחץ כאן

  טיול מאורגן להודו - הערות חשובות:

*מסלול זהו טיול מסודר עם חברה מקומית מנוסה, כך גם נסיון חברת איילה. אך יש בטיול זה גם אופי הרפתקני בשל המרחק והנידחות של אזור הטיול. ועל המטיילים להיות מודעים לכך. במיוחד בטיול בהודו, ייתכנו שינויים בלתי צפויים במסלול הטיול. שינויים אלו יכולים להיגרם עקב בעיות מזג אויר, תחבורה, ומצב הדרכים.
*שינויים במסלול, אם יהיו, אפשר ויתבצעו לפי שיקולי המדריך בשטח או טרם יציאה.
*  הלינות בטיול זה בכפרים קטנים ומנותקים חוויתיות ביותר, אך לפעמים בתנאי לינה פשוטים. ב2 לילות הלינה במאהל קבע מאובזר באוהלים זוגיים גדולים יחסית עם מיטות ושירותים מסודרים (לילה אחד שירותים משותפים).
*רכבי השטח- הרכבים מסוג טויוטה אינובה. בסיס הטיול הוא בנהיגת נהגים הודיים. הטיול מתומחר על 4 מטילים ברכב + נהג מקומי, סה"כ 5 ברכב שלוש שורות מושבים פונים קדימה לחזית וכן גגון , כך שניתן לשים את הציוד על הגג אם פותחים מושב אחורי שלישי. הרכבים הם 2x4

* חברת איילה רשאית להחליף את חברת התעופה לפי שיקול דעתה.

* גבהים-הטיול בהודו עובר במעברים גבוהים בין 4500-5500 מטר. מטיילים עם בעיות בשהייה במקומות גבוהים חייבים ביעוץ רופא ואישורו. אך עלינו לציין שטיול זה עולים מגובה נמוך לכיוון המעברים הגבוהים. כך שיש התאקלמות טובה ולאנשים בריאים לא צריכה להיות בעייה.