ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030
צור
קשר
המדריכים
שלנו
לוח
הרצאות
מדריכים
מספרים
טיולים לפי
נושא
טיולים לפי
מדינות
לוח
טיולים
אודותינו
About Us
איילה גיאוגרפית

הטיול המקיף לגאורגיה ולארמניה, 15 יום

טיול מיוחד לגאורגיה וארמניה, 15 יום

זהו טיול לשתיים מארצות עבר הקווקז (טרנס-קווקזיה): גאורגיה וארמניה. לשתיהן קווי דמיון רבים משותפים: היסטוריה בת אלפי שנים, שראשיתה באלף ה-1 לפני הספירה; ייחוד לאומי ותרבותי, עליו השכילו לשמור בדבקות חרף התחלפות השלטון  ותקופות כיבוש ממושכות; נצרות עתיקה - הן ארמניה והן גאורגיה הן הממלכות הראשונות שהתנצרו; שתיהן סופחו לרוסיה הצארית בראשית המאה ה-19 ושתיהן עברו את המהפכה הסוציאליסטית והפכו לחלק מברית המועצות; לאחר מהפכת אוקטובר זכו שתיהן בעצמאותן (בשנות ה-90) לאחר קריסתה של ברית המועצות, כשהן עוברות חבלי לידה קשים, שלטוניים וכלכליים, הנמשכים למעשה עד ימינו. שתי הממלכות ראו פרקי פריחה מפוארים בעבר, המשמשים עד היום מקור גאווה לעמיהן.

גאורגיה, השוכנת על מורדותיו הדרומיים של הקווקז הגבוה והכוללת בגבולותיה חלק מהקווקז הנמוך, היא ארץ עתירת נופים, נהרות ויערות נרחבים. חלקה המערבי מושפע באקלימו מסמיכותו לים השחור, בעוד חלקה המזרחי יבש יותר. ארמניה, השוכנת מדרום לגאורגיה, היא בעלת אקלים יבשתי, הנוטה לטמפרטורות קיצוניות בקיץ ובחורף, נופיה חשופים יותר והיא חוסה בצלו של הר אררט האדיר והקדוש להם - סמלה הלאומי. במסגרת טיול לגאורגיה וארמניה נשוטט בין ערים מרשימות, כפרים נידחים, יערות ומרחבי שדות, מנזרים, כנסיות ומבצרים, מרבדי פרחים של האביב בשיאו, ותושבים נעימים ומסבירי פנים.

 

מדוע לבחור בטיול לגאורגיה וארמניה עם "איילה גיאוגרפית"?

 • כי אלו 14 ימים מלאים!! זהו הטיול המקיף ביותר הקיים היום לגאורגיה וארמניה.

יתרוננו בגאורגיה -

 • בטיול מושם דגש על הליכות בטבע ברגל (בדרך כלל קלות) - מתאים לכל גיל ומותאם להרכב הקבוצה.
 • ב"איילה גיאוגרפית" מבלים 3 ימים שלמים בחבל סוונטי העליון - המקום המדהים ביותר בגאורגיה, כולל יום של ג'יפים לכפר "היפה בעולם" אושגולי. סיסמתנו "בלי סוונטי לא מטיילים בגאורגיה!"
 • הטיול שלנו כולל סיור באתר המערות ורדזיה המאוד מיוחד ומרהיב.
 • הטיול בפסגות הקווקז הגבוה הוא גם בחבל קזבג וגם בחבל סוונטי!
 • חציית הקווקז הנמוך בוואנים בדרכי שטח לאורך הרי הגבול הטורקי עד בטומי.
 • לינה על חוף הים השחור.
 • אצלנו 3 ימים של טיולי ג'יפים עם נהגים מנוסים (ראה במצגת למעלה).
 • המדריכים שלנו מנוסים ביותר, עם לפחות 8 שנים ניסיון במסלוי גאורגיה השונים. 
 • במסלול יש מופעי פולקלור עם ריקודים ומוזיקה גאורגית מרהיבה.
 • כל הלינות בחדרים זוגיים עם שירותים צמודים בבתי מלון (אין אכסניות!!).
 • לילה אחרון בטביליסי, עם מופע פולקלור וארוחת ערב, וטיסה אחרי חצות לישראל.

יתרוננו בארמניה -

 • 5 ימים נטו בארמניה, בהם נקבל את המיטב שבמורשת שלה.

 

סוג הטיול: עומק גיאוגרפי
........................................................ 

דרגת קושי: קלה +
........................................................ 

קהל היעד: בוגרים
........................................................ 

עונות מומלצות: אביב, עד אמצע יולי, סתיו
Facebook Favorites

מסלול הטיול המקיף לגאורגיה וארמניה, 15 יום


 

יום 1 | טיסות תל אביב-טביליסי

נצא בטיסת ערב מנמל התעופה בן גוריון לטביליסי (Tbilisi). נגיע אליה לקראת חצות, נועבר למלון בטביליסי.

 

יום 2 | טביליסי הבירה החדשה ומצחטה הבירה העתיקה

את הבוקר ננצל לסיור בעיר טביליסי, בירת גאורגיה מאז המאה ה-12 - עיר עתיקה עם קסם מיוחד, היושבת על נהר המטקאברי, אשר עברה "מתיחת פנים" ומשלבת ישן וחדש. נראה את פסל "אמא גאורגיה" (Dada Kartlis), את העיר העתיקה ואת בית הכנסת המרכזי שלצדה. ניסע אל אחד האתרים החשובים ביותר בנצרות הגאורגית המצוי בעיר הבירה הישנה מצחטה (Mtskheta) - הקתדרלה "העמוד הנותן חיים" (סווטיצחובלי, Svetitskhoveli Cathedral). נעלה לתצפית יפה מכנסיית ג'יווארי, ממנה נראה את מצחטה ואת מפגש הנהרות ארגבי ומטקאברי. נמשיך על ה"דרך הצבאית" צפונה, אל מרומי הקווקז הגבוה, עד לעיירה גודאורי (Gudauri) הנמצאת בגובה 2,200 מטר. לינה בגודאורי.

 

טיולים מאורגנים לגיאורגיה טיול לגיאורגיה טיול מאורגן לגיאורגיה

        צילום: מוטי בלושטיין

 
יום 3 | ג'יפים אל הקזבגי הגבוה והמרהיב

בבוקר ניסע לכיוון הכפר סטפנצמינדה (קזבגי Stepantsminda): נעצור ב"מרפסת הידידות רוסיה-גאורגיה" לראות את המדרונות המערביים של הקווקז הגבוה. נמשיך אל 'מעבר הצלב' (ג'יוורי, בגובה 2,379 מטר). נעלה על רכבי השטח ובעזרתם נטפס אל כנסיית השילוש הקדוש (צמינדה סמבה), ממנה ניבט מראה נהדר פנורמי על המורדות המזרחיים של הקווקז הגבוה ועל הר הקזבק (Kazbek Mountain), הפסגה החמישית בגובהה בקווקז (5,033 מטר). על פי אחת המסורות, כאן נקשר פרומתיאוס - מי שגילה את האש - אל צוק הסלע, כדי לרצות את עונשו. נמשיך לכיוון מעבר הגבול לרוסיה דאריאלי, ונצא למסלול רגלי אל המפל הנסתר גוולטי. לינה בגודאורי.
הערה: ייתכן שינוי במסלול לקניון טרוסו במקום למפלי גוולטי. 

 

יום 4 | "הדרך הצבאית" ועירו של סטלין

את גודאורי נעזוב לאחר ארוחת הבוקר, ונתחיל לרדת ב"דרך הצבאית" נרד אל הכביש מס' 1 המחבר בין טביליסי לבין קוטאיסי  והים השחור. נעצור לבקר באגם ז'ינואלי (Jinvali Water Reservoir) שעל נהר נהר ארגבי (Aragvi River). נבקר במצודת אנאנורי (Ananuri Fortress) הנמצאת מעל האגם במקום תצפית יפה. נמשיך דרומה ומערבה אל העיר גורי (Gori) - עיר הולדתו של ג'וזף סטלין; נבקר במוזיאון סטלין שמנציח את חייו ומותו, ואת ימיו כצורר הגאורגים (ומיעוטים אחרים ברחבי ברית המועצות). נמשיך לעיר השנייה בגודלה בגאורגיה קוטאיסי (Kutaisi), שהיתה ביתה של קהילה יהודית מפוארת. אם יוותר זמן נבקר בבתי הכנסת העתיקים, הפעילים עד היום. לינה בקוטאיסי או באתר המרפא צחלטובו.

 

יום 5 | קוטאיסי, ביתה של קהילה יהודית מפוארת ועליה לחבל סוונטי

יום ארוך לפנינו! לאחר ארוחת הבוקר (ובהתאם ללוח הזמנים) נסיים את סיורנו בעיר קוטאיסי: בניין הפרלמנט החדש, קתדרלת בגרטי, מערת הנטיפים פרומטואוס (תלוי בשעות הפתיחה ובמצב המים). נמשיך את נסיעתנו לכיוון העיר זוגדידי (Zugdidi) בה נעצור ונבקר בשוק המקומי הגדול. ניכנס לעמק הנהר האנגורי (Enguri), ונצפה על הסכר האדיר האחראי להספקת חשמל לכל האזור. נמשיך לאורך האגם הסכור, לאורך הגבול עם חבל אבחזיה, שנותק מגאורגיה עם קבלת העצמאות. נמשיך ונעלה לכיוון הכפרים של חבל סוונטי (Svaneti), בו נבלה ב-3 הימים הבאים ונכיר מקרוב את נופי סוונטי הפראיים ואת תרבות הבנייה ותופעת המגדלים המפורסמים בעולם. הלינה ב-3 הלילות הבאים בעיירה מסטיה (Mestia).

 

יום 6 | הכפר אושגולי הגבוה באירופה בג'יפים

יום ג'יפים! נמשיך לטייל בעמק בו ממוקמות מסטיה, עיירת המחוז של חבל סוונטי העליון. תופעת המגדלים רק תלך ותתעצם, העמקים גדולים וירוקים וברקע פסגות הקווקז הגבוה. נצא מזרחה בדרך עפר מדהימה ביופייה העוברת בינות עצי מחט ועצים רחבי עלים לכיוון מעבר הרים. נעבור קניון יפהפה בואכה אושגולי (Ushguli) - כפר הקבע הגבוה באירופה, ובו מגדלי שמירה עתיקים שהוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. ברקע פסגות הקווקז הגבוה ופסגת הר שחארה (Shkhara Mountain) - הגבוה בהרי הקווקז הגאורגי (5'068 מ')' ממנו גולשים קרחונים לכל עבר – אווירת הימלאיה אמתית. נערוך טיול בתוך הכפר ונעלה לתצפיות יפות. לינה במסטיה.
הערה: הנסיעה ביום זה היא ברכבי 4x4 מסוג "דליקה delika" – ואן מיצובישי היכול לקחת 5 - 6 מטיילים בנוחיות. 

 

יום 7 | הליכה רגלית לקרחון צלאדי הכחלחל ומוזיאון המגדלים

לאחר ארוחת הבוקר נצא ברכבי שטח לנסיעה קצרה עד למסלול רגלי אל קרחון צ'לאדי (Chaaladi). נלך בתוך יער ולאורך "נהר" שנוצר מהפשרת הקרחון  (ההליכה בדרגת קושי קלה). אט אט יתגלה קרחון צ'לאדי, וכשנתקרב נוכל לראות את הקרחון הכחלחל ואת זרם המים היוצא ממנו. נחזור לעיירה, ולאחר ארוחת הצהרים, נלך למוזיאון המגדלים. לינה במסטיה.

 

יום 8 | אל חופי הים השחור 

לאחר ארוחת הבוקר נפרד מהקווקז הגבוה ומהנופים המדהימים של האזור, ונעשה את דרכנו אל מישור החוף של גאורגיה. זו נסיעה ארוכה שחוצה את הרכס העצום של הקווקז, ויורדת אל המישור הרחב של זוגדידי וקוטאיסי שכבר ראינו. ניסע לאורך הים השחור ולקראת ערב נגיע אל העיר בטומי (Batumi). לאחר שנתמקם במלון ולאחר ארוחת הערב, נצא לסיור לילה בעיר. לינה בבטומי.

 

יום 9 | טיול שטח במחוז אדג'ריה המיוער אל אחלציחה

נצא במיניוואנים לסיור חוף קצר של הים השחור ועל הטיילת היפיפיה. לאחר מכן נצא מזרחה אל האזור הכפרי של חבל אג'אריה (Ajaria), תחילה על כביש סלול עד לעיירה קטנה חולו (Khulo), וממנה בדרך עפר עד מעבר ההרים גודרדזי (Goderdzi) בגובה 2,025 מ'; הנופים מרהיבים ומזכירים את הרי הקצ'קר שבמזרח טורקיה. ניסע בתוך יער ונעלה אל שטחי דשא וכפרי רועים. בעבר האזור היה חבל נפרד. נגיע לקראת ערב לעיירה אחלציחה (Akhaltzikhe). לינה באחלציחה.

 

יום 10 | עיר המלומדים ורדזיה ומעבר הגבול לארמניה

היום נעבור לארמניה (Armenia). את הבוקר נתחיל בביקור בבית הכנסת של אחלציחה, הנמצא בשכונה היהודית שלרגלי המבצר. ביקור מרגש! ניסע לכיוון דרום מזרח לורדזיה (Vardzia) - אתר ארכיאולוגי והיסטורי החשוב ביותר בגאורגיה ומן המרשימים שיהיו במסענו! האתר החל להיבנות במאה ה-12 כעיר מבצר על הגבול הטורקי; בימי תור הזהב של גאורגיה, הרחיבה המלכה תמר את העיר לקומפלקס של מאות חדרים חצובים בסלע, ערוכים בכ-13 קומות, כדי לשמש מוקד דתי חשוב. בתי הציבור והכנסיות היו מעוטרים בפרסקאות וציורי קיר מרשימים וצבעוניים, ששרדו עד היום בחלק מהם. העיר הנמצאת במוקד רעידות אדמה סבלה קשות, נגרמו למבניה שברים ותזוזות והתמוטטות קיר החזית, עד כדי חשיפת חלק מהחללים. נטייל במחילות ובמעברים, נזחל את החללים השונים, נבקר בכנסייה ונחווה (בהנאה) את המקום. לאחר ארוחת הצהרים נעשה את דרכנו למעבר הגבול בין גאורגיה לארמניה ונעבור לארמניה. נגיע לאחר נסיעה ארוכה לעיר השנייה בגודלה בארמניה גיומרי (Giumri). לינה בגיומרי. 

יום 11 | הותיקן הארמני באצ'מירדזין וטיול בבירה ירוואן

את הבוקר נפתח באתר שספג רעידת אדמה קשה ב-1988 וגרמה ל-30,000 הרוגים ולהרס טוטאלי של העיר. נמשיך בנסיעה לאצ'מיאדזין (Echmiadzin) - הותיקן הקתולי המרכזי של ארמניה, בה עומדת הכנסייה החשובה ביותר בארמניה בה יושב הקתוליקוס - ראש הכנסייה הארמנית. מכאן נמשיך אל ירוואן (Yerevan), עיר הבירה. נתחיל את סיורנו בעיר בביקור קצר בפסל "אימא ארמניה" הנישא על גבעה החולשת על העיר. לינה בירוואן. 

 

יום 12 | מקדש רומי בגרני והכנסייה חצובה בסלע בגרארד

את הבוקר נפתח בביקור באתר הזיכרון לזכר רצח העם הארמני במלחמת העולם ה-1, טבח עם שמרבית מדינות העולם מסרבות להכיר בו עד היום (כולל ישראל!). ניסע אל גרני (Garni), כפר חקלאי על גדת נהר האזאת, ונבקר במקדש הרומי שהוקדש לאל השמש על ידי המלך טירידאת ה-1. נמשיך למנזר גרארד (Geghard), בו על פי האמונה הוחזקה החנית בה נדקר ישו בזמן שהיה צלוב על הצלב בירושלים במשך מאות שנים. לינה בירוואן.

 

יום 13 | חור ויראפ - מקום הולדת הנצרות הארמנית ונסיעה לחבל טאטב

את היום הזה נקדיש לנסיעה ארוכה דרומה אל גוריס (Goris), העיר המזרחית ביותר בארמניה. בדרך נעבור בחור ויראפ (Khor Virap), הממוקם למרגלות הר אררט האדיר, שנמצא במזרח טורקיה. במקום זה, לפני היותו מנזר, כלא המלך טירידאת ה-3 את גאורגיוס 'המאיר' למשך 13 שנה; המלך שיחרר אותו רק כשהבין את הנסים שהוא יכול לעשות, ואז הוא ניצר את כל הארמנים ב-301 לספירה. נמשיך אל מנזר נוראוואנק (Noravank Monastery), מן המנזרים היפים בארמניה הניצב בנקודה גבוהה ומרהיבה. בסוף היום ובהתאם לזמן, ננסה להגיע לאתר הפרהיסטורי והחידתי קארר זורטס (Karer Zorats) שליד סיסיאן. לינה בגוריס.

 

יום 14 | חבל טאטב הלא מתויר והאגם האלפיני סוואן

הבוקר נצא בנסיעה אל אגם סוואן (Sevan Lake), המכונה גם "העין הכחולה של ארמניה", אגם אלפיני הממוקם כ-1,900 מטר מעל לפני הים. נתחיל במנזר טאטב (Tatev), אליו נגיע בעזרת רכבל, הנחשב לרכבל הארוך ביותר בעולם (ללא עמודים). מלבד ערכו ההיסטורי והאמנותי החשוב, מנזר טאטב נמצא על שפת אחד הערוצים העמוקים בארמניה, ובתוככי היער. נמשיך צפונה אל מעבר ההרים סלים (Salim pass) שגובהו 2,400 מ', בו ניצב קרוואנסריי (חאן דרכים) עתיק שמעיד שדרך המשי עברה פה. נמשיך אל אחד מבתי הקברות הייחודיים שבהם מאות דוגמאות של מצבות קבר "חצ'קרים". לינה ליד אגם סוואן או באזור אתר הסקי צחקדזור.

 

יום 15 | אגם סוואן - עין כחולה בהרים וחציה חזרה לגאורגיה

במנזר למנזר סוואוואק (Sevanavank Monastery) לסיור ותצפית. נמשיך בנסיעה לאורך ערוץ הנהר דבד אל מנזר האחפאט (Haghpat Monastery), מהמנזרים היפים ביותר בארמניה. נמשיך בנסיעה צפונה אל מעבר הגבול הארמני, ונחצה חזרה לגאורגיה. בשעות הערב המוקדמות נגיע לטביליסי ניתן מעט זמן חופשי לסיים קניות ולקפה. את הטיול נסיים בארוחת ערב חגיגית מקומית ועשירה מלווה במופע פולקלור. העברה לשדה התעופה כדי לטוס חזרה לישראל. 

 *אם זמן הטיסה לא ירשה את מופע הפולקלור ביום זה נהנה ממופע פולקלור בערב אחר בטיול 

 

 

 *למועדי יציאה, מחירים,  מדריכי הטיול, הרשמה, תנאי הטיול, ביטוחי בריאות והסדר החזר השתתפות עצמית לחץ כאן

*למפת הטיול לחץ כאן

* למצגות, סרטי וידאו ותמונות מהטיול לחץ כאן

 

  

טיול לגיאורגיה: מקבץ כתבות ומצגות

כתבה על חבל סוונטי - זהר לפיד, בטיול של איילה גיאוגרפית, 15 ימים

כתכה מקיפה על מסלול הטיול וחוויותיו - אתר חדשות התיירות tnet חלק א
כתבה מקיפה על מסלול הטיול וחוויותיו - אתר חדשות התיירות tnet חלק ב
כתבה מקיפה על מסלול הטיול וחוויותיו- אתר חדשות התיירות tnet חלק ג

 

שימו לב-
בטיולי חו"ל של איילה גיאוגרפית רשאים להשתתף רק נרשמים מחוסנים או מחלימים מקורונה בעלי תעודת מתחסן אות תעודת מחלים

לכל הטיולים המאורגנים לגאורגיה
לכל הטיולים המאורגנים לארמניה
חיפוש טיול
יעד
סוג טיול
טיולים דומים
טיול לגאורגיה (גרוזיה) - מרומי הקזבג, מסתרי סוונטי ובטומי, 10 ימים
טיול ג'יפים בנהיגה עצמית מחבל טושטי ואל רמות סוונטי, 10 יום
טרק לצפון מערב גאורגיה - חבל סוונטי העליון, 8 ימים
ללוח הטיולים המלא
ללוח ההרצאות המלא
טיולים לפי נושא
טיולי עומק גיאוגרפיים
טיולי רגל קל לאוהבי לכת
משהו קצר וטוב
טיולי ג'יפים
טרקים
טיולי שייט
טיולי משפחות
טיולים מאורגנים לשומרי מסורת
טיולים לנוסע העצמאי
טיולים בארץ
טיולים מאורגנים לקבוצות סגורות בלבד
ביוטיוב איילה גיאוגרפית מחבקים עולם
בפייסבוק איילה גיאוגרפית מבית איילה נסיעות
ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030 איילה גיאוגרפית
הצהרת נגישות אבטחת מידע מידע כללי, תנאים ואחריות אודותינו
חברות קבוצת איילה        
UX ועיצוב גרפי קידום אתר ע"י    CYBERSERVE
כל הזכויות שמורות לאיילה גיאוגרפית © 2015