ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030
צור
קשר
המדריכים
שלנו
לוח
הרצאות
מדריכים
מספרים
טיולים לפי
נושא
טיולים לפי
מדינות
לוח
טיולים
אודותינו
About Us
איילה גיאוגרפית

בשדות פלנדריה, ברחבי הסום נופים, כפרים, שוחות וזיכרונות מתקופת מלחמת העולם הראשונה, 7 ימים

סמינר חוקר ומטייל, בעקבות קרבות החזית המערבית )במלאת 100 שנה ויותר( במלחמת העולם הראשונה, לאורך הקווים והחפירות של מזרח בלגיה (פלנדריה) וצפון מערב צרפת (סום.)*את הטיול בנה וידריך עוזי טאובר: מדריך טיולים, מרצה ומצלם, חוקר מלחמות העולם באירופה טיולנו יקח אותנו  בעקבות ההיסטוריה והתרבות של פלנדריה, בלגיה, דרך מבני פאר בני מאות שנים וקתדרלות מרשימות.  נשוטט בעיירות קטנות וציוריות. ניסע בדרכים כפריות זרועות ירק, לאורך תעלות המים וגבעות ירוקות. נחלוף על פני חוות, ושדות של פרגים אדומים המכסים את שדות הקטל.    נלגום בירה בלגית איכותית, שיוצרה במבשלת בירה מקומית או קפה בלגי משובח, עם אלכוהול וקצפת, בבתי קפה קטנים ומסוגננים...מפלנדריה נמשיך  אל מחוז הסום הצרפתי רב הנופים והתרבות . נבקר בערים כמו אמיין, אראס ועוד (מחוץ למסלול הטיול השחוק של התיירים). לצד ביקורים בשכיות התרבות והנוף נכיר ונלמד על  אתרי הקרבות החשובים ביותר של "החזית המערבית" של מלחמת העולם הראשונה. נהלך בשוחות האילמות ונבקר בבונקרים שבאתרי השחזור המרתקים.

   

בעקבות הצלחת הטיול בשנה שעברה,נצא שוב לחזית המערבית,  הפעם במלאת 101 שנים למלחמת העולם הראשונה.טיול ייחודי למתעניינים בהסטוריה ובמיוחד בהסטוריה צבאית. עם עוזי טאובר, חוקר, מדריך ומרצה.

  

סוג הטיול: עומק גיאוגרפי
........................................................ 
דרגת קושי: קלה
........................................................ 
קהל היעד: בוגרים
........................................................ 
עונות מומלצות: אביב, קיץ 
Facebook Favorites

 מסלול הטיול  בין שדות פלנדריה לגבעות הסום


 

יום 1 > תל אביב – בריסל – שדות פלנדריה

ניפגש בשדה התעופה, ונטוס לבריסל, בירת בלגיה. בהתאם לשעת הנחיתה נעלה על האוטובוס ונעשה דרכנו מערבה, לכיוון איפר. נתחיל את טיולנו בחוות א ס קס, מקום בו שהה ג'ון מ ק'קריי, רופא קנדי שהיה עד למות חברו הטוב, לכבודו כתב את הפואמה המפורסמת: "בשדות פלנדריה".
נלון באזור איפר.

 
יום 2 > המרוץ אל הים, דיקסמוד, דנקרק

לאחר ארוחת הבוקר נצא צפונה לכיוון התעלה הבריטית. במהלך ספטמבר אוקטובר 1914 , התחוללו במרחב זה סדרת קרבות שנקראו "המרוץ אל הים". נבקר במחוז דיקסמוד, על גדות נהר האיסר, שהיה לחזית עקובה מדם. מכאן נמשיך אל חוף דנקרק, נעמוד על חשיבות השליטה בנמלים הימיים, ונספר גם על "הנס בדנקרק", שהתרחש במלה"ע 2 .

עם ערב נשוב למלוננו, ונשמע הרצאה מרתקת.

 
יום 3> מובלעת אי פ ר

לאחר ארוחת הבוקר נצא להכיר את קו החזית, לאורכו נערכו קרבות אכזריים ביותר. 

נתחיל במוזיאון הזיכרון פ ש נ ד ייל – 1917 . כאן נחשף לחיילים וחייהם בחזית; לבושם, ציודם האישי, כלי הנשק שלהם, נעיין במכתבים שכתבו, ונסייר במכלול של בונקרים ותעלות בהם חיו חודשים ארוכים. ביקור זה ימחיש לנו את אורח החיים של מאות אלפי חיילים בחזיתות השונות בכל אזורי הקרב במלחמה. בסמוך למוזיאון משתרע בית עלמין עצום ממדים בו טמונים 12,000 חיילים בריטיים, "טין קוט".
נמשיך אל העיירה הקטנה ל א נ חמ א רק, שהייתה אף היא עדה לקרבות כבדים. נבקר באנדרטה ייחודית לזכר חללי הקרבות הגרמנים. בסמוך לה נמצא בית עלמין בו טמונים כ- 44,000 נופלים גרמנים, רובם צעירים וסטודנטים, חסרי ניסיון. אל מול מפת הקרבות הגדולה במקום, ננסה לשחזר את שאירע.
נמשיך אל גבעה- 60 , סביבה נערך קרב כבד ביותר. נצא לשוטט בשבילי הגבעה, החושפים מעת לעת תעלות וכן מכתשי פגזים. ננסה להתייחד עם תחושות הלוחמים שהסתערו שוב ושוב אל האויב, גלים גלים בפקודות הגנרלים.
לעת צהריים נשוב אל איפר עצמה ונסייר בעיר. נתחיל בביקור בשער מ נ ן ההיסטורי, המנציח את נעדרי קרבות איפר, נמשיך אל מרכז העיר, נראה את הכיכר הראשית ואת אולם הבדים ההיסטורי מן המאה ה- 14 , נמשיך אל קתדראלת העיר, אל "שוק הדגים" ונכאן , זמן חופשי לשוטטות בין הסמטאות, וטעימת שוקולדים בלגיים מעולים מן השוקולטיריות הרבות בסביבה.
לינה וארוחת ערב באזור איפר.

 
יום 4> איפר (בלגיה) – אראס (צרפת)

לאחר ארוחת הבוקר ניפרד מאיפר ונעשה דרכנו דרומה. לכל אורך הכביש בו אנו נוסעים התנהלה מערכה כבדה ביותר, על כך נוכל להתוודע בביקורינו בעיירה מ ס ין, לא רק יכלה לספרהכיכר הקטנה והצנועה שבמרכז העיירה. נוכל לטייל במרכז המבקרים הקטן הצמוד, וכן לצלם את הפסל המרגש, המנציח את האירוע המפורסם של "הפסקת האש של חד המולד 1914 ) .

נמשיך אל אי פארק השלום האירי, בו נדגיש את תרומתם של בני אירלנד למאבקה של בריטניה. נציין גם את "התקוממות חג-הפסחא" שהתרחשה בדבלין ב- 1916 , שהיתה הזדמנות לאירים להיפרע מן השלטון ארוך השנים של האנגלים על אירלנד.
נמשיך אל ציון "אוּ ו פ א", התאחדות הכדורגל הבינ"ל, המנציחה את משחק הכדורגל ההיסטורי שנערך בין חיילים בריטים וגרמנים, במהלך הפסקת האש של חג המולד. האתר המרגש מוקף שרידי תעלות, שדות מעובדים ושדרות עצים ובית עלמין צנוע לצד בריכת מים קטנה.
מראה סוריאליסטי בנוף הפסטורלי.
נמשיך אל אנדרטת פ לו ג ס טי רט, כאן טמונים אלפי חללים בלתי מזוהים. בסמוך לה שוכן "הייד פארק קורנר". בית עלמין זעיר בו טמונים זה בסמוך לזה, חייל יהודי גרמני, מול חייל יהודי בריטי...מטלטל!
לאחר מנוחה קצרה נתחיל בנסיעתנו לכיוון א ר אס בצרפת.
נספיק לבקר ברכס ו וימי במתחם אדיר ממדים המנציח את חללי הקרבות הקנדים סביב גבולה של צרפת. מאות מכתשים פעורים, שרידי תעלות ביניהם מתנשא מונומנט אזכרה אדיר.
לעת ערב נגיע למלוננו. ארוחת ערב ולינה באזור אראס.

 
יום 5 > אראס וסביבתה

לאחר א. הבוקר נצא לביקור במחצבות ו ולינגטון. במהלך 1916 , 1917 , הגו מדינות ההסכמה רעיון למתקפת פתע מתוך המחצבות העתיקות. במשך חודשים חיו החיילים מתחת לפני האדמה, בלב המחצבות אותן הכשירו לחיי יום יום, ומהן יצאו לקרב על אראס.

עם תום הביקור נצא לסיור בעיירה אראס, המשלבת בנייה עתיקה לצד חדשה. נבקר בכיכר המרכזית, נצפה אל קתדראלת העיר, נחלוף על פני הסיטדלה ונתרשם מאנדרטת אראס, לזכר הנופלים.
אחרי הפסקת צהריים ניסע אל העיר ק מ ב ר ה, אשר בשדותיה נערך קרב הטנקים הגדול במלחמת העולם הראשונה. בדרכנו נשוחח על ימי המלחמה בה טרחו כל הצדדים ליזום ולהמציא כלי נשק משוכללים וקטלניים. כך גם הטנק.
נסייר ליד שער העיר מימי הביניים, נתרשם מרחובה הראשי, כנסיותיה וחנויותיה הנאות.
בדרכנו חזרה למלון ננסה להציץ בממצא מרגש ביותר; טנק בריטי אמיתי, מדגם "מארק 4", אשר השתתף בקרבות קמברה. הטנק הפגוע נקבר עם השנים עמוק באדמה ולאחרונה "נשלף" ומוצג (חלקית) לקהל. ארוחת ערב ולינה באזור אראס.

 

יום 6> אראס – אמיין

היום הראשון של הקרב על הסום. ב- 1 ביולי 1916 זכור לדיראון עולם; בשעה 07:30 שרקו המשרוקיות שסימנו לעשרות אלפי חיילים להסתער לעבר שוחות הגרמנים שמנגד, לאחר שאלה ספגו ריכוך ארטילרי כבד. מכאן ואילך התרחש טבח שאין שני לו, "היום הנורא ביותר של הצבא הבריטי". 

לאחר ארוחת הבוקר נצא לבּוּמו נ ט- ה א מ ל, ונבקר בשדות הקרב כפי שנותרו. במקום, אנדרטה לזכר חיילי ניופאונלנד ,כיום קנדה, אז, קולוניה בריטית. נצעד בין שוחות הבריטים דרך No Man's Land אל עבר שוחות הגרמנים. נתעכב מול מראות מטלטלים וננסה לחוות את אימת המסתערים כמו גם, המתגוננים. בשיטוטנו באתר המרגש נוכל לחוש מקרוב שדה קרב אמיתי.
נסכם את הביקור במרכז מבקרים הקטן ומסביר הפנים.
נמשיך אל "מגדל אולסטר", אנדרטה נוספת לזכר האירים שנפלו בקרבות סום, ונגיע אל טיפוו א ל, מונומנט היסטורי אדיר ממדים המנציח כ, 73,000 לוחמים שמקום קבורתם לא נודע.
מכאן נמשיך אל העיירה לה-בואסיל, בה נשתמר מכתש ענק שנוצר ע"י מטען חבלה בן 27 טונות, וסימן את תחילת הקרב על הסום.
בהמשך – נבקר במוזיאון הסום, בעיירה אלבר. לקראת סוף היום ניסע לעבר אמיין, לארוחת ערב ולינה באזור

 
יום 7 > - אמיין וסביבתה

העיר אמיין מונה כ- 120,000 תושבים, היא בירת חבל הסום. את היום הזה נקדיש לביקורים ולזמן חופשי בעיר. נחלוף על פני בית העיריה, היכל הצדק, נהלך במדרחוב הראשי ונבקר בקתדרלה עוצרת הנשימה של אמיין. נמשיך לשיטוט רגלי נינוח על פני רובע סן-לו, המוכר כ"וונציה קטנה";

בתים עתיקים וציוריים הניצבים לגדות תעלות מים שקטות, ולאורכם שפע גלריות ובתי קפה.
ארוחת ערב ולינה באזור אמיין.

 

יום 8 > - אמיין – בריסל – תל אביב

עם בוקר נצא לשייט סירות מענג לאורך נהר הסום.

ניפרד מאמיין ובהתאם לשעת הטיסה נצא לשדה התעופה בדרכנו חזרה הביתה

*ייתכנו שינויים במסלול בהתאם לטיסות, מזג האויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך לטובת הטיול

לכל הטיולים המאורגנים לצרפת
חיפוש טיול
יעד
סוג טיול
ללוח הטיולים המלא
ללוח ההרצאות המלא
טיולים לפי נושא
טיולי עומק גיאוגרפיים
טיולי ג'יפים
טיולי ג'יפים למשפחות
טרקים
טיולי רגל קלים
טיולי משפחות
טיולים מאורגנים לשומרי מסורת
טיולי קרנבלים ופסטיבלים
טיולים לנוסע העצמאי
טיולים מאורגנים לקבוצות סגורות בלבד
טיולי שייט
ביוטיוב איילה גיאוגרפית מחבקים עולם
בפייסבוק איילה גיאוגרפית מבית איילה נסיעות
ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030 איילה גיאוגרפית
צור קשר הצהרת נגישות אבטחת מידע מידע כללי, תנאים ואחריות אודותינו
חברות קבוצת איילה        
UX ועיצוב גרפי קידום אתר ע"י    CYBERSERVE
כל הזכויות שמורות לאיילה גיאוגרפית © 2015