ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030
צור
קשר
המדריכים
שלנו
לוח
הרצאות
מדריכים
מספרים
טיולים לפי
נושא
טיולים לפי
מדינות
לוח
טיולים
אודותינו
About Us
איילה גיאוגרפית

טיול מאורגן למזרח תורכיה המפתיעה, 14 ימים

חלקה המזרחי של תורכיה מתאפיין בנופים הרריים, אגמים ושרידי תרבויות, שהותירו עדויות מרשימות ליכולתם לחיות בתנאי השטח הקשים. הנופים המגוונים האלו מהווים יעד לטיול המקיף אותו נערוך במסלול ייחודי מדרום לצפון, מהפסיפסים הנהדרים של גזיאנטפ נעלה למקדש הקבורה על הר נמרוד-דאג', נרד למישורי חרן בו התקיים מקדש לאל סין וממנו יצא אברהם למסעו דרומה לכנען. נמשיך ונראה את נופי נהר הפרת, נתרשם מהסכרים האדירים , ונמשיך  מזרחה אל שרידי ממלכת אררט האדירה , שכמוזכר בתנ"ך נאבקה באשורים במקביל לממלכות בית ראשון שלנו. נצפה על ההר האררט ונמשיך אל הבירה הארמנית הקדומה אני. מכאן  נמשיך לנופי הרי הפונטוס הנהדרים, הפותחים את הלב והנשמה במראות יערות הגשם הטובלים בשפע נחלים, מפלים ואגמים. נסיים בטרבזון אשר לחופי הים השחור .

 

סוג הטיול: עומק גיאוגרפי
........................................................ 
דרגת קושי: בינונית
........................................................ 
קהל היעד: בוגרים
........................................................ 
עונות מומלצות: אביב, סתיו
Facebook Favorites

מסלול הטיול המאורגן למזרח תורכיה 


 

יום 1 > מתל אביב לגאזיאנטפ- מוזיאון הפסיפסים

 נמריא מנתב"ג לאיסטנבול ובטיסת המשך נגיע לגאזיאנטפ שבדרום מזרח תורכיה.בהתאם לשעת הנחיתה נצא לבקר במוזיאון הארכיאולוגי החדש, המציג את הממצאים המופלאים שנחשפו בעיר הקדומה זואוגמה . סכר בירצ'יק,  אחד מסדרת הסכרים שנבנו על הפרת, העלה אגם יפה שהטביע את העיר. במאמץ בין לאומי אדיר הוצאו  הפסיפסים המרהיבים המוצגים היום לראווה במוזיאון.  נלון בגזי אנטפ.   

 

יום 2 > גאזי אנטפ,  שייט  על הפרת, אורפה 

נשלים את ביקורנו בגזיאנטפ, ונצא לשייט חוויתי על נהר הפרת. לאחר מכן מכאן ניסע לאורפה, היא אדסה הצלבנית. שנבנתה למרגלות צוק סלע נישא. במרומי הצוק מתנוססת מצודה קדומה מרשימה.  למרגלות הצוק  נובע מעיין אשר מימיו ממלאים ברכה קדושה. על פי המסורת המקומית, כאן נולד אברהם. נטייל בעיר העתיקה, ונשוטט בשוק הססגוני  של אורפה ונבקר בבריכת אברהם הקדושה. נלון באורפה.   

 

יום 3 > חרן, גובקלי טפה, סכר אתא טורק, אדיאמאן  

עם בוקר נשכים לצאת דרומה  אל חרן, עירו של אברהם אבינו. נחצה מרחבים שעד לא מזמן היו חרבים וכיום עטופים בירוק. פרי מפעל הסכרים המרשים שבנו התורכים על הפרת והחידקל.   סביב התל העתיק של חרן פזורים 31 תילים קדומים נוספים המעידים על עושרו של האזור בתקופות הקדומות, אזור שהיה לאורך ההסטוריה חלק ממסופוטמיה.  נתרשם מהשרידים שעל התל, ונצפה אל מישורי מסופוטמיה שלרגלינו. נבקר באחד מהכפרים שלמרגלות התל, המתאפיין מאדריכלות ייחודית. בתי הכפר בעלי הגגות הקוניים גבוהים, טכנולוגיה מעניינת להקלת כובד החום.   נשוב צפונה בדרכנו לביקור בגובקלי-טפה (Göbekli Tepe).  אתר פרהיסטורי בן כ-11,500 בו נחשפו ממצאים מפתיעים, המערערים את הידוע עד היום על התפתחות התרבות  האנושית.  ביניהם מבני אבן מונומנטליים, העתיקים ביותר הידועים כיום. המבנים מעוטרים בחריטות ועיטורים שונים של דמויות בעלי חיים ועוד. מכאן נמשיך אל אגם אתאטורק. נעצור לתצפית על הסכר העצום האוגר את מימי הנהר. לקראת ערב נגיע ללינה באדיאמן

 

יום 4 > הר נמרוד המערבי, דיארבקיר 

עם שחר נצא ברכבים מקומיים לביקור באתרי ממלכת קומוגנה אשר שגשגה באזור בתקופה ההלניסטית. בדרכנו נבקר בגשר רומי על נהר צ'נדרה ששרד בשלמותו עד היום. על דופן  הגשר חקוקה כתובות של משפחת הקיסר ספטימוס סוורוס (מאה שנייה לספירה). נטפס לטומלוס קרקוש - "הציפור השחורה" המוגן ע"י עמודים הנושאים פסלי ציפורים שחורות. כאן נקברו אחדים ממשפחת מלך קומגנה. נמשיך ונטפס להר  נמרוד דא המזרחי. על פסגת ההר מתנוסס טומולוס ענק שבנה אנטיכוס מלך קומגנה.  את מרגלות התל עיטר המלך בפסלי ענק של אלים יוונים ופרסים, וכמובן פסל בדמותו, להנצחת ממלכתו ושלטונו. נהנה מהתצפית המרהיבה הנפרשת מראש ההר, ניפרד מאנטיוכוס וניסע לדיראבקיר בירת הכורדים של המזרח, אשר על החידקל. נלון בדיארבקיר. 

 

יום 5 > דיארבקיר, מרדין    

בבוקר טייל בעיר העתיקה של דיארבקיר; חאנים עתיקים, מסגדים, סמטאות, ככרות שוקקות והמון אדם במצנפות כורדיות.   נבקר באולו ג'אמי ובסמטאות השוק, אם יתאפשר נטייל על החומה האדירה הצופה אל עמק החידקל.ניפרד מדיארבקיר ונמשיך מזרחה לעיר מרדין הבנויה למרגלות צוק תלול שעליו בנויה מצודה קדומה. מהעיר מבט כלפי דרום לחלק הצפוני של המישור רחב הידיים שנקרא בפי היוונים ארץ בין הנהרות.  בעיר המעניינת קיימת מזיגה של 4 תרבויות: תורכית, ערבית , כורדית, יחד עם כתות נוצריות עתיקות. כאן מצאו מקלט שרידי הקהילה הנוצרית העתיקה של האורתודוכסים הסוריים היעקובינים. נטייל במרכז העיר,  נעלה טור-עבדין (Tur Abdin), שכונת הקהילה האשורית. נבקר במנזר דיר זעפרן בו מתגוררים נזירים אשוריים, שעדין מתפללים בשפה הארמית. נתרשם מהקתדרלה העתיקה הפעילה עד היום ושומרת על צביונה הייחודי. נלון במרדין 

 

טיולים מאורגנים למזרח טורקיה טיול למזרח טורקיה טיול מאורגן למזרח טורקיה

       צילום: אבי בלום

  

יום 6 > מרדין, חסן כיף, טאטואן

ממרדין ניסע לחסן כיף , (Hasankeyf), עיירה הכורדית השוכנת לגדת נהר החידקל (הדיג'לא ,(Dicle- רוב שטח העיירה והקברים החשובים שבסביבתה הוצפו במימי הנהר, עם בניית הסכר שנבנה על הנהר (סכר הצ'יזרה). נרד לשייט חוויתי על החידקל ונלמד על השינויים החדים בערוצו עם השלמת הסכר. נמשיך בנסיעה במעלה זרימתו של נהר החידקל, ונתרשם מגשר מלאבדי (Malabadi köprösu), שהינו אחד הגשרים הקדומים במזרח אנטוליה (הערכה שנבנה המאה 15-14 לספירה). נחצה את החידקל ונעבור למערכת הנהרות והנחלים המתנקזים לעבר אגן וואן. לקראת ערב נגיע לעיר טאטואן השוכנת לגדות אגם וואן כאן נלון.

 

יום 7 > טאטואן, הר נמרוד המזרחי, אחלט, שייט לאקדמר, וואן

נשכים לעלות ברכב מקומי אל לועו הר הגעש הענק נמרוד דא. במרכזו נפער לוע עמוק אותו ממלא אגם כחול . נרד לטייל לשפת האגם הציורי, שמקרקעיתו בוקעים מעיינות חמים ואדי קיטור. נרד מההר וניסע לאורך חופי ימת וואן הציורית הנקראת "העין הכחולה של ארמניה".
נעצור לביקור באחלט, המתייחדת במבני הקברים סלג'וקיים מרשימים, עדות לקרב המכריע בו ניצחו הסלג'וקים בשנת 1071 את האימפריה הביזנטית. תוצאות הקרב פתחו לפני השבטים התורכיים את הדרך אל מרחבי אסיה הקטנה ובכך בישרו את ראשית העידן התורכי. נמשיך בנסיעה לאורך חופי אגם ואן ומול האי אקדמר נרד לשייט אל האי הקטן והמיוחד. במרכז העיר מתנוססת כנסיה ארמנית מהמאה העשירית, שמורה היטב. קירותיה מעוטרים בתבליטים מרשימים המתארים שפע אירועים המוזכרים בספרי התנ"ך. מכאן נמשיך בנסיעה לאורך האגם עד לעיר המחוז וואן בה נלון.

 

יום 8 >וואן, ממלכת אוררטו

היום נטייל באזור העיר וואן (Van). מרכז ממלכת אררט המוזכרת בתנ"ך. הציוויליזציה העתיקה שגשגה כאן במקביל לימי בית ראשון (מאות 6-9 לפנה"ס). נעלה לביקור במצודה האדירה של הושאפ (Hosap-Kalesi) המתנוססת מעל לכפר הציורי גיזלסו .(Guzelsu). בבסיס קירות המצודה נראים שרידי עיטורים שניתן לזהותם לתקופת ממלכת אררט (מאה 6-9 לפנה"ס). מעליהם מתנוססים חומות המצודה שנבנו במאה ה , 17 על צומת הדרכים החשובה בדרך המובילה לאירן. מכאן ניסע לביקור במצודה האוררטית העתיקה צ'אווש-טפה . (Cavustee Tepa) אשר עמדה בגבורה מול מתקפות הצבא האשורי (מאה 8 לפנה"ס). נשוב לעיר וואן לסיור במוזיאון הארכיאולוגי-אתנוגראפי החדש, המציג בין השאר את כלי המתכת שעובדו בכשרון מפתיע ע"י האוראטים. אחר הצהרים נעלה לביקור ב"טושפה" (Tushpa) – בירת ממלכת אררט. המצודה נבנתה על גבעה מצוקית ממנה נפרשים נופי אגם ואן היפה והעיר ואן שלרגלי המצודה. נלון לילה נוסף בוואן.

 
יום 9 > מפלי מורדיה, הר אררט, ארמון איסאק פאשה, דואוביזיד

מוואן ניסע צפונה לאורך נחל מורדיה העשיר במפלים. נישא עינינו אל כיפת הקרח המדהימה, שתלווה אותנו לאורך הדרך. הכיפה הלבנה המתנוססת על ראשו של הר אררט הגבוה בהרי תורכיה, המתנשא לגובה 5137 מ'.
נבקר במצודתו המפוארת של השליט איסאק פאשה אשר הקים כאן מכלול מוגן ומאוד מפנק במאה ה 18. המצודה שנשתמרה כמעט בשלמותה ניצבת על דרך המשי הקדומה למזרח שעברה למרגלותיה. לקראת ערב נגיע לליה בדואוביאזיד

 

יום 10 > דואוביזיד, טוזלוג'ה, אני הארמנית, קראס

נעקוף את שפכי הבזלת האדירים העוטרים את הר אררט אל עבר עיירת כורי המלח – טוזלוג'ה. באם יתאפשר ניכנס לבקר במערות המלח החצובות במקום. נמשיך בנסיעה במקביל לגבול עם ארמניה, לעיר קארס ומכאן נצא לאני (Ani) בירתה של ממלכת ארמניה העתיקה.
שרידיה המרשימים ניצבים על שפת קניון נהר ארפהצ'אי (Arpcay), על גבול טורקיה עם מדינת ארמניה החדשה. העיר נוסדה כבר בתקופת ממלכת אררט (מאה8-7 לפנה"ס).
במאה ה10 לספירה שימשה העיר כבירת ארמניה, בתקופת השושלת הבגריטית המפוארת, וזכתה לכינוי "עיר 1001 הכנסיות". חומותיה הנישאות תוחמות שטח ענק, ועל פי הערכת הארכיאולוגים מנתה אוכלוסייתה העיר כ 100,000 תושבים. כיבושה בידי המונגולים (1236) והרס דרכי המסחר, גרמו לשקיעתה לעד. שרידי העיר המפוארים מסמלים לארמנים היום את גדולתה של האימפריה הארמנית בעבר. במהלך הסיור בעיר נפקוד מספר כנסיות המעידות על גדולתם של הארמנים בארכיטקטורה מקורית מרשימה. בסיום הביקור נחזור לעיר קארס, בה נלון.

 

יום 11> המישורים הגיאורגים , הרי הפונטוס, קניון נהר הצ'ורו, הים השחור

נחצה את ה"מישורים הגיאורגיים" ואנו בלב הטבע הפראי של הרי הפונטוס המזרחיים. כפרים נידחים, שמבניהם העתיקים נשתמרו היטב ומשמשים את התושבים עד היום, עדות לתרבות המפוארת ששגשגה כאן. נחצה את העיר ארדהן (Ardahan) שהחלה כתחנת דרכים והפכה לנקודה אסטרטגית במהלך מלחמת העולם הראשונה. נמשיך דרך שבשאת (Savsat) ונרד לנהר הצ'ורו. ניסע לאורך הקניון האדיר של נהר. נתרשם מהמפעל האדיר של הקמת הסכר הגבוה, החוצה את הקניון ונועד להספקת חשמל לתושבי האזור הנידח.

נעלה אל אוכף פרשת המים, ומוקפים יערות גשם נהדרים, נרד לחוף הים השחור.
נלון באזור .

 

יום 12 > יערות הפונטוס, המשין , זיל קאלה , איידר

את כל היום נקדיש לטיולים בנופים הנהדרים של הרי הפונטוס המוריקים; נחלים שוצפים בקניונים עמוקים, מפלים גבוהים, יער גשם הצופן מסתורין, עצי אשור וערמונים, פריחת הרודודנרון בצבעי ורוד וצהוב. ניסע לאורך חוף הים השחור ממנו נעלה לאורך קניון נהר פירטינה (Firtina) , אל ארץ בני ההמשין .בעיירה צ'מליהמשין נפגוש את בני המקום השומרים בנאנות על מסורותיהם הייחודיות, איתם הגרו לכאן לפני הכיבוש העותמאני. בעזרת רכב מקומי נטפס אל ההרים, למצודת זילקלה השומרת על צומת דרכים חשוב.
לידהנרד לטיול רגלי מרהיב אל המפלים הלבנים. נמשיך לעיירה איידר, כאן נתארגן ללינה בפנסיון מקומי באווירה פסטוראלית, למרגלות פסגת הקצ'קר. אם יתאפשר נרחץ בחמם המקומי .

 

יום 13 > איידר, יאיילות במרומי הפונטוס , אגם אוזונגול.

מאיידר נעלה ברכבים מקומיים אל יוקארי קאוורון (Yukari Kavroun) , היאיילה היושבת לרגלי פסגות רכס הקאצ'קאר. נרד אל מטעי התה המפורסמים המכסים את המדרונות התלולים של רכס הפונטוס. אם יתאפשר נבקר באחד מבתי החרושת לתה ונלמד על מסלול עלי התה הירוקים ההופכים למשקה השחור. נתפתל עם הכביש לאורך הקניונים אל אגם אוזונגול הנפלא. נטייל סביב האגם ונתרשם מאורח חיי התושבים והמהפך המודרני העובר על העמק. נלון באזור.

 

יום 14 > סומלה, טרבזון טיסה לאיסטנבול- תל אביב

נעלה לביקור בסומלה, המנזר התלוי על מצוק תלול, גבוה מעל ליער העד, בגובה של כ-1,200 מטר מעל עמק אלטנדרה. המנזר העתיק נוסד במאה הרביעית, חדריו חצובים בסלע הקשה ומעוטרים בשלל ציורי קיר צבעוניים עתיקים ומרשימים. בחילופי האוכלוסין התפנו הנזירים כמו שאר תושבי האזור הנוצרים, אך האתר נותר מוקד משיכה לעולי רגל. התורכים הכריזו על המנזר וכל האזור המקסים כשמורת טבע, ומקפידים לטפח את המקום.
בתום הסיור נרד לחוף הים השחור, אל עיר הנמל טרבזון, אחד המוצאים העתיקים של דרך המשי. נטייל בעיר היפה, ובהתאם לשעת הטיסה, נעבור לשדה התעופה בדרכנו לאיסטנבול ומשם בטיסת המשך הביתה.

  
** ייתכנו שינויים במסלול בהתאם לשעות הטיסות, מזג האויר, הוראות השלטונות ושיקולי המדריך **

לכל הטיולים המאורגנים לטורקיה
לכל הטיולים המאורגנים לתורכיה
חיפוש טיול
יעד
סוג טיול
טיולים דומים
טרק לקצ'קר צפון מזרח תורכיה, 8 ימים
טיול ג'יפים בנהיגה עצמית לקצ'קר והרי הים השחור בטורקיה, 7/8 ימים
טיול ברכס הקצ'קר, עם טיולי רגל קלים, 7/8 ימים
ללוח הטיולים המלא
ללוח ההרצאות המלא
טיולים לפי נושא
טיולי עומק גיאוגרפיים
טיולי רגל קל לאוהבי לכת
משהו קצר וטוב
טיולי ג'יפים
טרקים
טיולי שייט
טיולי משפחות
טיולים מאורגנים לשומרי מסורת
טיולים לנוסע העצמאי
טיולים בארץ
טיולים מאורגנים לקבוצות סגורות בלבד
ביוטיוב איילה גיאוגרפית מחבקים עולם
בפייסבוק איילה גיאוגרפית מבית איילה נסיעות
ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030 איילה גיאוגרפית
הצהרת נגישות אבטחת מידע מידע כללי, תנאים ואחריות אודותינו
חברות קבוצת איילה        
UX ועיצוב גרפי קידום אתר ע"י    CYBERSERVE
כל הזכויות שמורות לאיילה גיאוגרפית © 2015