ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030
צור
קשר
המדריכים
שלנו
לוח
הרצאות
מדריכים
מספרים
טיולים לפי
נושא
טיולים לפי
מדינות
לוח
טיולים
אודותינו
About Us
איילה גיאוגרפית

טיול מאורגן לצפון נורווגיה, טיול גיאוגרפי בן 10 ימים מצפון לחוג הארקטי

 

את מסענו בצפון הרחוק מאוד נתחיל בפינמרק, בירתם של הסמים (לאפים) ונפגש עם תרבותם הייחודית של הנוודים הרועים את אייל הצפון. נשוט ונטייל באיי לופוטן, הנחשבים למוקד טבע ונוף מהיפים והחשובים בנורבגיה– רצף איים הפזורים בנוף המשלב ים, פיורדים ופסגות מושלגות. נצפין אל הכיף הצפוני – אתר התיירות הצפוני ביותר בעולם, מעליו ניצבת שמש חצות בזווית בלתי אפשרית ומאירה באור צפוני קסום את הנוף המופלא הרוחש חיים שלמטה.
טיולינו בצפון הרחוק ייקח אותנו בין הטונדרה לטייגה במסלול הנדידה של האייל הצפוני. צוקי קינון מרשימים הרוגשים במושבות גדולות של עופות ים. נפליג במפרצונים קסומים, ביתם של לווייתנים, דולפינים וכלבי ים. בנוסף לטבע ולנוף הפיסי המרהיב, נבחן גם את הנוף התרבותי המרתק של האדם המתפקד בצפון הרחוק, לשם כך נחצה את ה"פינמרק וידה" - המישורים סחופי הרוחות בהם חיים גם כיום הנוודים הצפוניים, הם הסמים (לאפים), נבקר בכפרי דייגים ציוריים המוגנים מרוחות נושבות וננסה להבין למה האדם עשה לעצמו מגורי קבע בעולם מרהיב אך הקשוח הזה. 

 

מדוע לטייל עם איילה גיאוגרפית לצפון נורבגיה? 

 

בשל ראשוניות המסע - מסלול הטיול לחלק הצפוני של נורבגיה הוא מסלול טיול לאנשים הרוצים להגיע אל הפינות הנידחות שלא רבים המטיילים הפוקדים את האזורים הללו. בניגוד לשייט בנורבגיה שרק נוגע בערי החוף הקרובות אל הים, במסלול הטיול לצפון נורבגיה בחרנו להעמיק בשטח ולהגיע אל פינות הטבע הנידחות והרחוקות ביותר. 

 

הדרכת הטיול - מדריכי הטיול שלנו לצפון נורבגיה הם מדריכים שחרשו את נורבגיה לאורכה ולרוחבה כאלו המכירים כל פינה וגם הרחוקה והנידחת ביותר במדינה הסקנדינבית המרתקת. 

 

 

סוג הטיול: עומק גיאוגרפי
........................................................  
דרגת קושי: קלה
........................................................  

קהל היעד: בוגרים
........................................................  

עונות מומלצות: קיץ

 

 טיול אותנטי

מסלול טיול ייחודי לאיילה שמגיע למקומות הרחוקים והנידחים ביותר של המדינה הסקנדינבית המרתקת. מקומות שרחוקים מאוד ממסלול התיירים השחוק והרגיל ולו המעמיק ככל שיהיה. 

  

Facebook Favorites

מסלול הטיול המאורגן לצפון נורבגיה
יום 1> ת"א -אוסלו  

נטוס מתל אביב דרך איסטנבול אל אוסלו -  בשעות אחר הצהרים נסייר באתריה השונים של הבירה הנורבגית.  נעלה על גג בניין האופרה מבנה מודרני מרתק וייחודי, ננסה לקשור בין המבנה המיוחד– לצפון הרחוק, נבקר בנמל, ובמצודה ועוד, נלון באוסלו. 

 
יום 2> אוסלו - אלטה "חשיפה לצפון"  בקארצ'וק

בשעות הבקר נשוב אל שדה התעופה של אוסלו ומטוס צפונה כ 1300 קמ', לאלטה.  אלטה ממוקמת על קו רוחב 70 , כלומר  כארבע מאות קילומטרים צפונית לחוג הארקטי.  בקו רוחב זה השמש לא שוקעת כ 60 יום בחודשי הקיץ.  משדה התעופה נרד לליבה של פינמרק הנורבגית, חבל ארץ מיוחד מבחינה גיאוגרפית  ובוטנית אשר בחורף הוא ערבה קפואה הזרועה באלפי אגמים.  בשל ריחוקה  ואופייה האקלימי תמיד יושבה פינמרק בדלילות. רוב תושבי הכפרים הפזורים בה משתייכים ללאום הסמי.  נצא להליכה קצרה  בנופי הטונדרה  ובשעות אחר הצהרים נגיע אל  קארצ'וק ישוב קטן המשמש כבירה הרשמית   של עם ה"סאמי". נבקר בבניין הפרלמנט המרשים והחדשני – ונשמע על אייל הצפון שמאות אלפי פרטים ממנו שוהים בסביבת העיירה בחודשי החורף. נישן ב קארצ'וק.  

  

  

טיולים מאורגנים לנורבגיה טיול מאורגן לנורבגיה

   צילום: רפי ויעל שופרוני

 

יום 3> מפינמרק אל הכיף הצפוני חופיי ים ברנץ ושמש של חצות

בבקר נעלה צפונה בעקבות מסלול נדידתו של האייל הצפוני, מהערבות הפנים ארציות של פינמרק אל איי החוף הצפוני. נעצור להתרעננות בהונינגסוואג עיירת תיירות הצפונית מסוגה בעולם השוכנת לחופי ים ברנץ, שהוא חלקו הדרומי של האוקינוס הארקטי. בשעות הערב נצא צפונה אל נורדקאפ (הכיף הצפוני), אל הנקודה הצפונית באירופה . נצטלם ליד המונומנט המייחד את המקום (גלובוס גדול) ונצא לסיור קל ברגל באור המיוחד של שמש חצות - נשוב למלונינו שבהונינגסוואג לאחר חצות.

 

יום 4> אייל הצפון – חופים קרחים - איים בזרם וציורי סלע נושנים באלטה

לאחר השכמה מאוחרת נטייל בסביבות העיירה הונינגסוואג , הישוב הצפוני ביותר באירופה המונה כ 2400 ואם הזמן יאפשר נצא אל אחד מכפרי האזור. ניפרד מאזור הכיף ונדרים אל שטחי מרעה הקיץ של איילי הצפון . אחה"צ נגיע לאלטה היושבת שפכו של נהר אלטה אל פיורד יפה. נהר גדול ורחב, עשיר בשפע של דגה. נטייל על גדות הנהר ונבקר במוזיאון המפורסם שבעיר. המציג תופעות טבע המיוחדות לאזור. נסקור ציורי סלע עתיקים המציגים מאפיינים שונים מתרבותו של האדם בצפון במאה השישית לפני הספירה. נלון באלטה.

 

יום 5> הרים מושלגים פיורדים כחולים ועיר אחת קסומה באמצע - ערב בטרומסו

עם בוקר נצא מערבה בנסיעה יפה וממושכת המשלבת הפלגות ותצפיות נוף מגוונות. הדרך תוביל אותנו בינות מפרצים נהדרים, בין איים אבודים, פיורדים צרים ורכסי הרים מושלגים, המכונים האלפים של ליינגן. למרגלותיהם נמתח פיורד ליינגן , המכחיל לאורך 82 קילומטר. נרד להליכות קצרות כדי לגעת במוף ולמלמל איזה יופי. בשעות אחר הצהרים נגיע לעיר טרומסו המכונה בירת הצפון, עיר "גדולה" זו מוקמה על אי קטן וכיום היא מונה כ 70 אלף תושבים. העיר ממוקמת כ 344 קילומטרים מצפון לחוג הארקטי וכל דבר בטרומסו הוא הכי צפוני וכך: האוניברסיטה הכי צפונית, הגן בוטני הכי צפוני, מבשלת הבירה הצפונית בעולם, הפלנטריום הצפוני ביותר ועוד. נבקר בגן הבוטני האוניברסיטאי המיוחד שבו אוסף מרשים של צמחים מהמקומות הקפואים בתבל. נעפיל ברכבל אל ראש הר סטושיינן הנישא לגבוהה 430 מטר מעל הפיורד, ונשקיף מפסגתו אל הנוף המרהיב. נחצה בהליכה את הגשר המפורסם של העיר ונבקר בקתדראלה הארקטית. נלון בטרומסו.

 

יום 6> אל איי ווסטרולן ואחר צהרים של לווייתנים

ניפרד מטרומסו התוססת ונמשיך בנסיעה בינות למפרצים יפים. נצא לטיול בוקר קל אל אחד מכפרי הדייגים החבויים בין המפרצים ונמשיך במסענו המפותל בים וביבשה ובשעות אחר הצהרים ננחת בנקודה הצפונית ביותר באיי ווסטרולן ,הנחשבים לחטיבה הצפונית של איי לופטון. נצא ללא צלצל לחפש לנו לוויתנים ויצורים אוקיינים אחרים, נעמוד על המחקר הימי הענף שנעשה באזור מיוחד ומרהיב זה. נשתומם על האור הצפוני המוזר, נקשיב לשקט המופר על ידיי אלפי עופות ים ונשאל את עצמנו איך הם לא מתעייפים מהקיץ מהרוח ומכל היופי הזה שמסביב?

 
ימים 7-8> איים בזרם , לופטון ברגל וברכב


איים, מפרצים ,כפרי דייגים, שבילים צרים ורכסים מושלגים, ביניהם מתפתל כביש בודד אחד לאורך 150 קמ'. את היומיים הקרובים נקדיש לכל היופי הייחודי הזה שמסביב. את היום השבעי של טיולינו נתחיל לאורך מייצר סורטלנד שרוחבו לא עולה על 500 מטרים. מאיי ווסטרלן נדלג מעבר למיצר אל הארכיפלג של איי לופטון המחולק ל 4 חטיבות שונות של איים, המצטיינות בעושר איונים, מפרצים כיפים, מייצרים ואגמים. בכל איי לפוטון מתגוררים כ 60,000 תושבים החיים בקהיליות קטנות ומבודדות המונות בין כמה עשרות למספר מאות תושבים בישוב. אופי זה של ישובים נוצר בשל תנאי האקלים הקשים במרבית ימות השנה, והמבנה הגיאומורפיולגי המורכב של הארכיפלג כולו. בעבר מרבית התושבים התפרנסו רק מדייג כיום התיירות מהווה גם היא מקור פרנסה. כפריי הדייגים המאופיינים בבתי עץ צבעוניים שלהם, הניצבים בשלווה פסטלית על גדות מפרצונים תכולים, מתחת לרכס מושלג לצד מפלים שוצפים הפכו למוקד משיכה של המכורים ליופי. נקודות צבע אלו ניצבות כפסיפס גיאוגרפי אדריכלי משובב כל נפש בליבו של טבע שליו. אנו נבקר בנוספיורד ובסונד, שני כפרים ציורים שהוכנסו לרשימת שכיות החמדה העולמיות של אונסקו בשל יופיים ובשל חשיבותם התרבותית. נבקר במרכז המוניציפאלי של הארכיפלג, העיירה סוולבאר המונה כיום מעט פחות מ4000 תושבים. בעבר סוולבאר הייתה עיר הסחר הראשי של הארכיפלג ומעמדה זה נותר איתן גם כיום. מיקומה המרהיב באזור יפיפה משך לא מעט ציירים נורדים וגרמנים לאורך שתי המאות האחרונות. גם כיום פזורות בעיר לא מעט גלריות כיתות אומן ואומנים המתגוררים בה במהלך חודשי הקיץ. נשוטט לאורך הרציפים בנמל ונשב בבתי הקפה הציורים ונבקר בגלריות המעניינות.

 


יום 9> לאבד את הצפון – לופטון בודו

נתחיל את היום בטיול בדרומו של הארכיפלג לופטון וכמיטב המסורת נצא לצעידת בקר בנוף מרטיט. הדרך לדרומו של הארכיפלג - (קבוצת האיים של פלקסטאד) נחשבת ליפה מסוגה בנורווגיה . נבקר בכפר "או" שנכתב כ ,A- בהתאם לזמני המעבורות ניפרד מאיי לופוטון ונחצה את הווסט פיורד – הפיורד הרחב – כדי לשוב אל קו החוף הנורבגי המפורץ. מאחורינו תזדקר "חומת לפוטון" אותו רכס הרים החד והמפואר שבין עמקיו ומפרצוניו טיילנו בשלושת הימים האחרונים. לאחר כשלוש וחצי שעות של הפלגה נעגון בבודו ונרד לטייל בעיר צפונית זו. נעפיל אל הקייזרוורדן – הר הקיסר על שמו של ווילהלם השני (המוכר לנו) קיסר פרוסיה שאהב את האזור בכל ליבו. נצפה על הנוף המרהיב שנהפך במרוצת הימים האחרונים בעינינו לכל כך רגיל - ים צפוני בכחול עמוק - הזרוע באיים ומפרצים רכסים מלבינים ושמש חיוורת של שעות אחר הצהרים תלויה מעליו. בודו ממוקמת כ 80 קילומטר מצפון לחוג הארקטי הלילה ה – 9 לחודש יולי 2014 זו הפעם האחרונה השנה שהשמש לא תלך לישון. ננצל את הרגע המיוחד הזה רק עלמנת לאבד את הצפון.

 

יום 10> היי דרומה – אוסלו ומשם אל המזרח התיכון המהביל

נשכים לטיול פרידה מבודו ונמריא לאוסלו בדרכנו חזרה הביתה.
תם טיול מרתק בעל נופים מיוחדים ומרהיבים איי שם מצפון לחוג הארקטי.

 

לתשומת לב המתעניינים
לאחר שנים של התמחות במסלוליים גיאוגרפיים המנגישים את צפונו של כדור הארץ למטייל (אלסקה, קמצ'טקה, איסלנד, מרכז נורבגיה) – אנחנו שמחים להציע טיול חדש למטייל הישראלי. 10 ימים מצפון לחוג הארקטי. ראוי לזכור : טיול ייחודי זה נשען על טיסות פנים ומעבורות ולכן הוא עשוי להשתנות בכפוף ללווח הזמנים של הטיסות והמעבורות. כמו כן גם מזג האוויר העלול ליצור שינויים קלים בתוכנית הטיול.
העונה המומלצת לטיול בארכיפלג של לופטון ווסטרולן היא בחודשים יוני יולי ואוגוסט החמימים יחסית
הטיול מוגדר כטיול גיאוגרפי החוצה טבע ונוף במהלכו נצא לסיורים רגליים בדרגת קושי קלה ובינונית, בין חצי שעה לשלוש שעות. נשלב גם שתי הפלגות בים, מלבד המעבורות הרבות. מומלץ להגיע עם משקפות, ומצלמות ראויות. לאורך כל ימיי הטיול במרבית שעות היממה צפוי אור. מראה שמש החצות הוא ייחודי והופך למפואר במיוחד לקראת סופו של היום (ב"חצות") . אז נראית החמה ככתם אש ההולך ומאדים ומסביבו השמים מרושתים בזהוב. כתם אש החמה ישתכשך לו קלות במי האוקיאנוס ומיד יתחיל לעלות ולזרוח אל עוד יום צפוני ארוך שלא נגמר.

* ייתכנו שינויים במסלול בהתאם לטיסות, מזג האוויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך.

לכל הטיולים המאורגנים לנורווגיה
חיפוש טיול
יעד
סוג טיול
טיולים דומים
טיול מאורגן לנורווגיה כולל צוק הדרשן, 10/11 ימים
ללוח הטיולים המלא
ללוח ההרצאות המלא
טיולים לפי נושא
טיולי עומק גיאוגרפיים
טיולי רגל קל לאוהבי לכת
משהו קצר וטוב
טיולי ג'יפים
טרקים
טיולי שייט
טיולי משפחות
טיולים מאורגנים לשומרי מסורת
טיולים לנוסע העצמאי
טיולים בארץ
טיולים מאורגנים לקבוצות סגורות בלבד
ביוטיוב איילה גיאוגרפית מחבקים עולם
בפייסבוק איילה גיאוגרפית מבית איילה נסיעות
ערוץ איילה גאוגרפית ביוטיוב איילה גיאוגרפית בפייסבוק איילה גיאוגרפית באינסטגרם
03-943-6030 איילה גיאוגרפית
הצהרת נגישות אבטחת מידע מידע כללי, תנאים ואחריות אודותינו
חברות קבוצת איילה        
UX ועיצוב גרפי קידום אתר ע"י    CYBERSERVE
כל הזכויות שמורות לאיילה גיאוגרפית © 2015